Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 01:22
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Mają ciekawe pomysły

Na terenie gminy Prószków funkcjonuje kilka stowarzyszeń. Trwająca dwa lata pandemia miała wpływ na ich działalność - organizowano mniej wydarzeń o charakterze integracyjnym. Społecznicy nie mają jednak zamiaru spocząć na laurach i planują inicjatywy na ten rok.
Mają ciekawe pomysły

Autor: Rada Sołecka Zimnice Wielkie

Działają już rok

Stowarzyszenie „Czas na Zimnice Wielkie” zostało zarejestrowane w kwietniu 2021 roku. Jego siedzibą jest świetlica wiejska. Na czele organizacji stoi sołtys wsi Henryk Gurbierz. Członkami zarządu zostali Edyta Gogol-Fuhl oraz Grzegorz Maciek. Komisję rewizyjną utworzyli Jarosław Widera, Michał Piechaczek oraz Robert Wocka.

Społecznicy mają za sobą pierwsze projektowe działania. Członkowie organizacji aktywnie uczestniczyli również w życiu wiejskiej społeczności. 

- Stowarzyszenie spełniło pokładane w nim nadzieje – mówi sołtys Henryk Gurbierz. – Chcieliśmy aktywnie działać na rzecz naszej miejscowości, m.in. przez pozyskiwanie grantów. Prawda jest taka, że rada sołecka sama z siebie niewiele może zrobić, dlatego postanowiliśmy założyć stowarzyszenie. 

Członkowie organizacji zakończyli realizację pierwszego projektu – było to możliwe dzięki pozyskaniu grantu w ramach konkursu „Działaj Lokalnie”. Ich wniosek znalazł się na 2. miejscu listy rankingowej oraz w grupie 10, które otrzymały dotacje. Na realizację projektu stowarzyszenie otrzymało 6 tys. zł. 

Dzięki temu grantowi przy ulicy Rolnej w Zimnicach Wielkich została odtworzona aleja czereśniowa. Mieszkańcy wsi zasadzili około 150 drzewek, wśród których znalazło się 5 gatunków starych odmian czereśni. Druga część projektu dotyczyła pszczelarstwa. Jak się okazuje, na terenie Zimnic Wielkich wiele osób zajmuje się hodowlą tych owadów i produkcją preparatów pszczelego pochodzenia. W ramach projektu zorganizowano spotkania z właścicielami lokalnych pasiek. Opowiadali oni o znaczeniu tych owadów dla naturalnego środowiska i człowieka. Poruszano również zagadnienia związane z życiem i pracą pszczół.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 21 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama