Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 08:25
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Ocalić od zapomnienia. Projekt Archiwum Historii Mówionej

Celem projektu Archiwum Historii Mówionej jest ocalenie od zapomnienia i zachowania w pamięci czasu, miejsc i ludzkich losów związanych z historią Górnego oraz Dolnego Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur, przy uwzględnieniu kontekstu historycznego i socjologicznego.
Ocalić od zapomnienia.  Projekt Archiwum Historii Mówionej
zdjęcie poglądowe

Źródło: freepik.com

Opowiadane przez świadków historie oraz relacje stanowią jednostkowe, nieraz bardzo emocjonalne wspomnienia odnoszące się do doświadczeń własnych, swoich bliskich, krewnych, znajomych. Stanowią one indywidualną ocenę przywoływanych z przeszłości wydarzeń tak cennych dla obecnych pokoleń. 

W ramach projektu prowadzonego od 2009 r. przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu zebrano łącznie ok 550 wywiadów, które dostępne są na stronie www.e-historie.pl w formach audio i wideo. Punktem odniesienia dla pozyskanych relacji są szeroko rozumiane historia i kultura danego regionu, a wywiady ujęte są w bloki tematyczne. Relacje ustne często poszerzane są o bogaty materiał fotograficzny, jak również różnego rodzaju dokumentację. 

Zainicjowany został cykl bardzo ciekawych podcastów pod hasłem „Silesian Storys. Ereignisse, Menschen, Geschichte”, które mają formę eksperckich komentarzy do relacji wybranych świadków zgromadzonych w archiwum. Opowiadają one wybrane, bardzo ciekawe historie, które mają na celu przedstawienie wybranego tematu w sposób bardziej przystępny, jako słuchowisko, nie tekst pisany. 

W ramach projektu AHM organizowane są w ciągu roku spotkania z świadkami czasu w różnych miejscowościach na terenie całego kraju. Wiele z nich ma tematyczny motyw przewodni, dotyczy wybranych postaci historycznych, miejsc, wydarzeń czy też wspomnień zawartych w książkach. 

Poszukujemy ludzi, którzy chcieliby opowiedzieć nam swoją historię. Uczestnicy mogą zastrzec sobie anonimowość, jak również udzielić wywiadu w wybranym przez siebie języku - niemieckim lub polskim, a także gwarze śląskiej. Do projektu zapraszamy również młodzież, szkoły chcące zorganizować u siebie warsztaty historyczno-dziennikarskie, których celem jest zachęcenie młodych ludzi do poszukiwania własnej tożsamości poprzez rozmowy ze świadkami czasu. Zachęcamy również koła DFK, organizacje MN w całej Polsce do zgłaszania chęci organizacji u siebie spotkań ze świadkami czasu.   

Projekt ten ma ogromne znaczenie dla mniejszości niemieckiej w Polsce, gdyż stanowi materiał historyczny będący częścią jej dziedzictwa. Projekt kierowany jest do wszystkich grup wiekowych oraz wszystkich zainteresowanych, których zachęcamy do korzystania ze zgromadzonych do tej pory na stronie www.e-historie.pl materiałów, jak również do czynnego udziału we wszelkich działaniach podejmowanych w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama