Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 11:13
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Pielęgnują wielkopostną tradycję

Mieszkańcy Starych Siołkowic od kilku lat kultywują pewien niezwykły i rzadko spotykany zwyczaj związany ze zbliżającą się Wielkanocą. To wielkopostna tradycja strojenia marzanek i marzołków.
Pielęgnują wielkopostną tradycję

Autor: www.staresiolkowice.pl

Pod tymi nazwami kryją się lalki, które można podziwiać w oknach siołkowickich domów na tydzień przed Niedzielą Palmową, zaledwie przez jeden dzień. 

- Marzanka to ulubiona lalka, która jest ubrana w najładniejszą sukienkę – opowiada Dorota Danisz. – Stawia się ją albo wiesza na tle zielonej gałązki, do której są przywiązane kolorowe wstążki. Każda barwa ma swoje znaczenie i symbolizuje inne życzenia. Biały, aby krowy dużo mleka dawały. Zielony poświęcony jest trawie, niebieski pogodzie, zaś czerwony radości. Żółty związany jest z życzeniem, aby masła było dużo. Tradycja ta jest teraz rzadko spotykana, więc zależy nam, aby u nas przetrwała. Chcemy ją propagować i popularyzować. Jesteśmy jedną z niewielu miejscowości, gdzie można podziwiać marzanki.

Dzisiaj trudno odpowiedzieć na pytanie, skąd wziął się ten zwyczaj w Starych Siołkowicach. Jest on znany już z XV wieku. Przekazy ustne mówią o tym, że był popularny w XIX i XX wieku. W rodzinnych albumach można znaleźć zdjęcia, na których uwieczniono marzanki i marzołki. Te pierwsze powinny znaleźć się w oknach, najczęściej szczytowych. Marzanki robiono w tych domach, gdzie były panny na wydaniu lub dziewczynki. Męskim odpowiednikiem marzanki był marzołk. Ta lalka była robiona przez chłopców. Jest to słomiana kukła wielkości człowieka, w poszarpanym ubraniu, z butelką w kieszeni. Marzołka zawieszano na drzewie albo słupie. Symbolizował on życzenie wygnania pijaństwa ze wsi. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 14 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protestAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Przepiękne ozdoby! :) Dużo zdrowia dla Pani Hildegardy! :)Data dodania komentarza: 26.12.2023, 18:23Źródło komentarza: O tym, jak powstają świąteczne ozdoby
Reklama
Reklama