Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 17:59
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Dyskutowali o pomocy dla uchodźców i finansach

W środę 9 marca w klubie samorządowym w Chrząstowicach odbyła się sesja rady gminy. Podczas posiedzenia rajcowie podjęli kilka ważnych uchwał, m.in. w sprawie zaciągnięcia kilkumilionowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu na zakończenie budowy sieci kanalizacyjnej w Falmirowicach. Pojawił się też wątek wojny i pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Dyskutowali o pomocy dla uchodźców i finansach

Zanim radni przystąpili do podejmowania uchwał, zgromadzeni minutą ciszy uczcili wszystkich poległych na wojnie w Ukrainie. Następnie radny Lech Kowalski zaapelował do radnych, żeby ci swoją marcową dietę przekazali na rzecz ofiar wojny inwazyjnej. 
- Można by było wybrać jedną instytucję charytatywną, na którą wszyscy wpłacilibyśmy swoją dietę – mówił.

Następnie wójt Florian Ciecior w swoim sprawozdaniu przedstawił, jak wygląda sprawa przyjmowania uchodźców ze wschodu w gminie Chrząstowice. Sukcesywnie odbywały się spotkania z urzędnikami w sprawie organizacji zakwaterowania dla potrzebujących. Włodarz tłumaczył też, że w pierwszej kolejności na teren gminy dotarli obywatele Ukrainy, którzy w przeszłości na opolskiej ziemi znaleźli zatrudnienie.

Oprócz tego imigranci znaleźli również schronienie w zajeździe w Dębskiej Kuźni i Suchym Borze. Organizacja tych punktów nie była jednak inicjatywą podjętą przez chrząstowicki samorząd, lecz przez wojewodę opolskiego. To ważna informacja chociażby z uwagi na to, że pojawiały się już głosy, iż to gmina powinna do tych miejsc zakupić opał. Temat skomentował wójt.

- Chciałem poinformować radnych, że to podmioty organizacyjne są zobowiązane, aby tym osobom zapewnić odpowiednie warunki życia – mówił. - Docierają do nas sygnały, że w tych miejscach jest zimno, węgla nie ma i to gmina powinna ten węgiel dostarczyć. Tak to do końca nie działa. Trzeba mieć świadomość, że tym problemem powinien zająć się podmiot organizacyjny.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 24 marca - e-wydanie dostępne tutaj. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama