Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 06:51
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Czy klastry uratują budżety gmin?

Ceny energii rosną w szybkim tempie. Wymusza to na samorządach szukanie taniego prądu. W tym celu zrzeszają się w ramach klastrów oraz spółdzielni energetycznych, które w przyszłości mają im zagwarantować oszczędności. Samorządowcy wiedzą, że muszą się zmierzyć z zupełnie nową, nieznaną im rzeczywistością. Z drugiej strony na ten moment nie ma żadnych innych możliwości, które mogą obniżyć rachunki za prąd, więc nawet dla sceptyków takich rozwiązań są one koniecznością.
Czy klastry uratują budżety gmin?
zdjęcie poglądowe

Źródło: freepik.com

Klaster energetyczny to porozumienie pomiędzy różnymi podmiotami dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią. Jego członkami mogą być osoby fizyczne, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, przedsiębiorstwa transportu publicznego itp. 

Klaster umożliwia wypracowanie nowoczesnego modelu zarządzania energią elektryczną, dzięki czemu możliwy jest jej zakup po cenach niższych niż rynkowe. Porozumienia klastrowe mogą też okazać się w przyszłości warunkiem aplikowania o środki zewnętrzne na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii takie jak: farmy paneli fotowoltaicznych, biogazownie, wiatraki czy pompy ciepła.

Spółdzielnia energetyczna tworzy lokalny rynek dla swoich członków na zasadzie zbiorowej działalności prosumenckiej. Jej ideą jest zapewnienie członkom spółdzielni tańszej energii dzięki wykorzystaniu lokalnych zasobów. Polski model polega na handlu energią między poszczególnymi członkami w celu zwiększenia wykorzystania wyprodukowanej energii i zmniejszenia uzależnienia od sieci. Dodatkową zaletą jest więc wzrost bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ energia jest bilansowana lokalnie, na małym obszarze.

Docelowo ma zapewnić niezależność energetyczną bez względu na panującą koniunkturę geopolityczną, która powoduje obserwowane braki węgla, ropy oraz gazu. Aktualnie na terenie Polski działa pięć spółdzielni energetycznych, w tym jedna na Opolszczyźnie. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 23 marca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama