Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 18:58
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Ponad 40 ognisk afrykańskiego pomoru świń na Opolszczyźnie

W powiatach opolskim, brzeskim i namysłowskim wykryto przypadki afrykańskiego pomoru świń. Póki co stwierdzono je tylko u dzików, ale zagrożona może być także trzoda chlewna.
Ponad 40 ognisk afrykańskiego pomoru świń na Opolszczyźnie

Autor: Canva

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt. Zdarza się, że ich śmiertelność sięga nawet 100%. Choroba ta jednak nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

- Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem na olbrzymie straty finansowe – mówi powiatowy lekarz weterynarii w Opolu Jakub Nakonieczny. – Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii. Tym bardziej, że choroba potrafi się szybko rozprzestrzeniać.

Ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików ujawniono niedawno m.in. w powiecie opolskim w gminie Murów oraz w powiecie namysłowskim w gminie Pokój. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 16 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama