Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 13:08
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Za tę mszę ginęli męczennicy

Z księdzem Mariuszem Drygierem, duszpasterzem Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej i proboszczem parafii w Kątach Opolskich, rozmawia Michał Mandola.
Za tę mszę ginęli męczennicy

Źródło: ks. Mariusz Drygier

- Nie każdy dziś wie, że jeszcze w latach 60. XX wieku we wszystkich kościołach odprawiana była msza święta w tradycyjnym rycie trydenckim. Czym charakteryzowała się ta liturgia i dlaczego po kilkuset latach jej sprawowania postanowiono ją zreformować? 

- Do 1970 roku we wszystkich rzymskokatolickich kościołach świata msza była odprawiana identycznie: jednakowy język (łacina), jednakowe modlitwy, śpiewy, jednakowe gesty. Chodziło o to, by katolik, gdziekolwiek na świecie wchodzący do kościoła na mszę, czuł się jak u siebie, żeby wiedział, że bez względu na miejsce przebywania istnieje jeden, katolicki Kościół. Obrządek mszy obowiązujący do lat 60. XX w. kształtował się w Rzymie przez setki lat. Serce mszy, tzw. kanon, był obecny już w IV w., co pozwala nam mówić o przynajmniej 1600-letniej nieprzerwanej tradycji. Tak odprawiana msza miała wyrażać wieczność i niezmienność Boga, Jego majestat i chwałę. Ten starożytny rytuał w XVI w. sobór trydencki nakazał odprawiać w całym zachodnim Kościele, stąd niekiedy dziś pradawną rzymską mszę nazywa się nieco mylnie trydencką. W latach 60. XX w. papież Paweł VI w ślad za zgromadzonymi na II soborze watykańskim biskupami doszedł do przekonania, że rzymska msza jest zbyt odległa od mentalności współczesnego człowieka. Uznał, że za mało angażuje zgromadzonych wiernych. I tak rozpoczęły się prace nad ułożeniem nowego mszalnego porządku.

- Wzrastał ksiądz w Kościele posoborowym, w czasie gdy niezwykłą popularnością cieszyły się oazy dla dzieci i młodzieży, a także inne grupy religijne, które z łaciną miały raczej niewiele wspólnego. Skąd zatem ten powrót do tradycji?

- Długo żyłem w przekonaniu, że msza, odprawiana w jej obecnym kształcie, tak właśnie była celebrowana od zawsze. Gdy dość przypadkowo dowiedziałem się, że to nieprawda, byłem mocno zdziwiony, ale i zainteresowany. Zagłębianie się w temacie, poznawanie nie tylko przebiegu, ale i znaczenia, symboliki poszczególnych części mszy było fascynujące. Uświadomiłem sobie, że stara msza to taka, jaką odprawiali święci papieże, św. Antoni, św. Tomasz z Akwinu, św. Jan Vianney, za tę mszę ginęli męczennicy, że w tej mszy uczestniczyli moi dziadkowie, pradziadkowie. Byłem tym tak przejęty, że uznałem, że i ja chcę należeć do ich grona.

- Miłośnicy dawnej liturgii skupiają się w Opolskim Środowisku Tradycji Łacińskiej. Czym właściwie jest ta grupa?

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 26 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama