Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 05:36
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Poznaj florę i faunę Opolszczyzny

Opolszczyzna to miejsce będące siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów, płazów i ptaków. Obszar całego powiatu zajmuje 18 500 ha lasów oraz rozległe tereny otwarte – łąki, pastwiska, mokradła i liczne starorzecza. Kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy bogactwo flory i fauny tego terenu.
Poznaj florę i faunę Opolszczyzny

Źródło: powiat krapkowicki

Platan zachodni (Platanus occidentalis L.)
Gatunek drzewa z rodziny platanowatych. Potężne drzewo o niezwykłej, łuszczącej się dużymi płatami korze. Dorasta do 40 metrów wysokości, korona może osiągać nawet 30 metrów średnicy. Naturalnie występuje we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, rośnie na bardzo rozległym obszarze, ciągnącym się od ciepłych, południowych stanów, aż po bardzo zimne, północne rejony. W młodości o kształcie piramidalnym. Pień szary, z oliwkowo-żółtawymi plamami po łuszczącej się płatami korze. Liście płytko trzyklapowe, skrętoległe. Posiada niewygórowane wymagania glebowe, jest także niezwykle odporny na zapylenie oraz zanieczyszczenia powietrza. Także w polskich miastach sporadycznie można spotkać bardzo stare platanowe aleje, które do dziś rosną w doskonałej kondycji zdrowotnej mimo wielokrotnego wzrostu poziomu zanieczyszczeń. Platan zachodni wymaga gleb głębokich, żyznych lub średnio żyznych, drzewo to lubi także wilgoć. Wymaga także stanowiska słonecznego, w półcieniu da sobie także radę, ale trzeba pamiętać, że platan do drzewo, które będzie zawsze dążyło do dominacji nad pozostałą roślinnością.

Pływacz drobny (Utricularia minor L.)
Gatunek rośliny mięsożernej należący do rodziny pływaczowatych. Ma cienką łodygę zróżnicowaną na zieloną częśc pływającą i bezbarwną zakorzeniającą się. Kwitnie od czerwca do września, nie zawsze jednak wytwarza kwiaty. Rozmnaża się zarówno przez nasiona, jak i wegetatywnie przez fragmentację pędów oraz turiony. Kwiaty grzbieciste, obupłciowe, szypułki długości 2-6 mm z jednym słupkiem i dwoma pręcikami. Liście pływające, eliptyczne do nerkowatych, kilkukrotnie widlasto podzielone na 7-15 zaostrzonych, odstających łatek z 1-7 pęcherzykami chwytnymi. Liście łodyg ziemnych przekształcone w 1–6 pęcherzyków. W niekorzystnych warunkach wytwarzająca niewielkie, jajowate turionyWystępuje w rozproszeniu, głównie na terenie Polski zachodniej, południowej i północnej (Kujawy, Mazury, Pomorze, Śląsk, Wielkopolska). Preferuje wodno-błotne zbiorowiska roślinne na dobrze nasłonecznionych stanowiskach. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. 

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna)
Gatunek wieloletniej rośliny z rodziny psiankowatych. Ma wiele nazw zwyczajowych: wilcza wiśnia, wilcza jagoda, psinki, leśna tabaka, belladonna. Przypomina niewysoki krzew o wysokości od 50 do 150 cm. W Polsce kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty zapylane są przez owady, czasem dochodzi do samozapylenia. Preferuje miejsca wilgotne, zacienione, z żyzną glebą. Wilczą jagodę można spotkać najczęściej na obrzeżach lasów i na leśnych porębach. Występuje w Europie, Afryce Północnej i Azji Zachodniej. Introdukowana w części Ameryki Północnej. W Polsce także roślina uprawna i dziczejąca. Występuje głównie w południowej części kraju. Roślina rzadka, objęta ochroną. Wszystkie jej części są trujące, przy czym największe stężenie trujących alkaloidów znajduje się w korzeniach i owocach.

Owoce zawierają niemal wyłącznie atropinę, pozostałe organy – hioscyjaminę. Korzenie wyróżniają się obecnością większych ilości ubocznych alkaloidów wzmacniających działanie hioscyjaminy na mięśnie. Działanie szkodliwe alkaloidów polega na pobudzaniu przechodzącym w porażenie mózgowia, międzymózgowia i rdzenia przedłużonego oraz porażaniu układu obwodowego. Przyjmuje się za dawkę śmiertelną 10–20 owoców u dorosłych i 3–4 u dzieci, choć różnice osobnicze są znaczne. Pierwszymi objawami zatrucia jest silne pobudzenie i euforyczne halucynacje. Następnie pobudzenie nasila się aż do wystąpienia napadów szału, nierozpoznawania otoczenia, światłowstrętu, występują m.in. zaburzenia mowy, w końcu utrata przytomności i w skrajnych przypadkach zgon w wyniku porażenia oddechu podczas śpiączki.

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis)
Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych. Osiąga wysokość 15-20 cm. Jej liście są trójklapowe, zimozielone, gładkie, skórzaste i ułożone w rozetę. Z wierzchu ciemnozielone, od spodu lekko fioletowe. Młode liście są biało owłosione, z czasem stają się skórzaste i gładkie. Niebiesko-fioletowe (niekiedy białe lub różowe) kwiaty zamykają się na noc i podczas deszczowej pogody. Kwitnienie występuje przed rozwojem liści, od marca do maja. Owoce wabią mrówki, które rozsiewają nasiona. Przylaszczka pospolita lubi glebę próchniczną, wapienną, stanowiska cieniste, półcieniste i stale wilgotne. Rośnie w lasach i zaroślach. Nie lubi przesadzania, jednak jeśli jest to konieczne, należy wykonywać tę czynność w czasie kwitnienia rośliny, kiedy wytwarza ona nowe korzenie lub na początku lata – jest już zakorzeniona, ale ma czas, by zregenerować korzenie przed zimą. W medycynie ludowej przylaszczka pospolita stosowana była niegdyś jako środek pomocny przy schorzeniach wątroby, nerek i pęcherza, jednak lecznicze właściwości rośliny nie zostały potwierdzone. Kłącze i korzenie przylaszczki zawierają zaś trującą protoanemoninę. W Polsce od 2004 r. przylaszczka podlega ścisłej ochronie gatunkowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama