Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 08:29
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Skąd te skażenia?

W ostatnich tygodniach w trzech gminach powiatu opolskiego wystąpiły problemy z zanieczyszczeniami wody pitnej w sieci gminnej. Pierwszy był Niemodlin – już 21 listopada ukazały się komunikaty o wykrytej bakterii z grupy coli. 2 grudnia sanepid poinformował o podobnych skażeniach w kilku punktach w Turawie, tę samą datę nosił też komunikat o braku przydatności do spożycia wody w 7 miejscowościach gminy Łubniany.
Skąd  te skażenia?

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu z 21 listopada dotyczył wodociągu publicznego Michałówek zaopatrującego miejscowości: Michałówek, Sosnówka, Grodziec I, Grodziec II. Nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków, tym niemniej przekroczenia parametrów mikrobiologicznych okazały się tak duże, iż jak ostrzegano mieszkańców, woda z kranu mogła być używana jedynie „do celów sanitarnych, tj. spłukiwania toalet i mycia podłóg”. Do utrzymania higieny osobistej, mycia naczyń kuchennych czy do prania – już jej nie zalecano, nie wspominając o celach spożywczych. Wodę dowożono cysternami, natomiast do picia i gotowania zalecano jedynie wodę butelkowaną… Taka sytuacja była aż do 28 listopada, gdy poinformowano, że woda z sieci znów jest zdatna do spożycia. Gmina nie informowała mieszkańców, jakie były tego przyczyny ani czy wdrożono działanie, aby zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości.

2 grudnia bakterie coli stwierdzono w próbkach wody pobranych w punkcie poboru w szkole w Jełowej w gminie Łubniany. Jako że wodociąg publiczny Kobylno zaopatruje miejscowości Jełowa, Kobylno, Grabie, Masów, Łubniany, Brynica, i Dąbrówka Łubniańska, zakaz używania wody do picia (nawet po przegotowaniu) i celów higienicznych czy prania nałożono na wszystkie te miejscowości. Podobnie jak w gminie Niemodlin można ją było stosować jedynie do spłukiwania toalet. Zakaz pierwotnie nałożono do 5 grudnia, ale potem jeszcze go przedłużono i ostatecznie odwołano dopiero 7 grudnia.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 8 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
News will be here
Reklama