Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 08:44
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Poznaj florę i faunę Opolszczyzny

Opolszczyzna to miejsce będące siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów, płazów i ptaków. Obszar całego powiatu zajmuje 18 500 ha lasów oraz rozległe tereny otwarte – łąki, pastwiska, mokradła i liczne starorzecza. Kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy bogactwo flory i fauny tego terenu.
Poznaj florę i faunę Opolszczyzny

Źródło: powiat krapkowicki

Kruszczyk drobnolistny (Epipactis microphylla (Ehrh.) Sw.)
Gatunek byliny z rodziny storczykowatych. Osiąga wysokość 15-40 cm. Charakteryzuje się małymi liśćmi w liczbie (od 3 do 9), wyrastającymi bezpośrednio na niebieskozielonej łodyżce. Rośliny zakwitają z reguły na przełomie czerwca i lipca, tworząc luźny kwiatostan, mieszczący od 4 do 12 drobnych, zwisających, czerwonawo-zielonych kwiatów. Po zapyleniu wytwarzają owoce w formie rozdętej torebki o długości do 10 mm, zawierającej bardzo drobne i liczne nasiona. Gatunek śródziemnomorski. Przez Polskę przechodzi północna granica jego zasięgu i jest tu bardzo rzadki, opisano jego występowanie na 8 stanowiskach na południu kraju, m.in. w okolicach Kamienia Śląskiego i góry Szpica koło Gogolina. Jest gatunkiem objętym całkowitą ochroną, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

Kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine (L.) Crantz)
Gatunek byliny z rodziny storczykowatych. Jest wieloletnią rośliną, ma pojedyncze łodygi osiągające do 1 m wysokości. Liście dolne są jajowate i mają chropowate brzegi, środkowe są najszersze i widać na nich sieć nerwów. Wszystkie liście ułożone są spiralnie, mają zaostrzone końce. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są koloru zielonkawego do różowawego, o wielkości około 1 cm, zebrane w grono w górnej części bezlistnej łodygi. Po przekwitnięciu roślina wytwarza owoce w postaci torebek. Kruszczyk szerokolistny występuje w stanie dzikim w Europie, Afryce i Azji, jest gatunkiem napływowym w Ameryce Północnej. W Polsce jest objęty częściową ochroną gatunkową.

Lilia złotogłów (Lilium martagon L.)
Gatunek byliny z rodziny liliowatych. Osiąga średnio do 1 m wysokości (w korzystnych warunkach do 1,5 m). Ma dość drobne kwiaty (2-4 cm średnicy), które są usytuowane na długich szypułkach i zebrane w groniasty kwiatostan. Może być ich od 3 do 12. Płatki mają kolor od ciemnego różu do bieli i kontrastują z żółtymi lub pomarańczowymi pylnikami. Kwiaty zapylane są przez motyle dzienne i nocne, które wabi przyjemnie pachnący nektar. Kwitnie od końca czerwca do lipca lub połowy sierpnia. Występuje w Europie i Azji. W Polsce jest rośliną dość rzadką i objęta jest ochroną prawną. 

Listera jajowata (Listera ovata)
Gatunek roślin należący do rodziny storczykowatych. Obecnie często jest klasyfikowana jako gnieźnik jajowaty (Neottia opata). Osiąga wysokość 20-60 cm. Smukła, cała w kolorze zielonym, z długim i luźnym kwiatostanem. Kwitnie od maja do lipca. Małe żółtawozielone kwiaty zebrane w ilości 10-100 na krótkich szypułkach. Czerwono nabiegłe płatki korony i działki kielicha pochylają się ku sobie. Żółtego koloru warżka jest głęboko rozcięta. Zalążnia prawie kulista. Występuje na rozległych obszarach Europy i Azji, w tym także w całej Polsce. Gatunek o szerokim spektrum siedliskowym, występuje zarówno na terenach otwartych, jak i leśnych. Roślina objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową.

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 18 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama