Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 18:50
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Bartek listy pisze

Przewodniczący Mniejszości Niemieckiej w Polsce Rafał Bartek napisał list do Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy, w którym prosi ją o pomoc w przywróceniu liczby godzin języka niemieckiego jako ojczystego w szkołach. Przypomina, że ona sama jest germanistką. „Pani wie najlepiej, jako nauczycielka i jako matka, jak krzywdzące dla dzieci jest nierówne traktowanie. A taki proceder ma miejsce teraz w naszych szkołach” – czytamy w piśmie, które zostało upublicznione.
Bartek listy pisze

To kolejne – pełne desperacji już – działanie szefa Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce podjęte w lobbingu na rzecz wycofania krzywdzącego rozporządzenia ministra edukacji i nauki o ograniczeniu liczby godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości. MN prowadzi go już od wiosny. M.in. już w kwietniu złożyła ona skargę do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Skarga wciąż czeka jednak na rozpatrzenie. Kilka tygodni temu temat ten omawiany był również przez intergrupę ds. mniejszości w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Apele do rządzących nie dały żadnych rezultatów. 

List do Pierwszej Damy to już krzyk rozpaczy. Czy został usłyszany i będzie jakaś odpowiedź - nie wiadomo, minęły ponad 3 tygodnie i odpowiedzi brak. Dlatego Rafał Bartek zdecydował się upublicznić jego treść, którą zamieszczamy poniżej.   

„Piszę do Pani jako przewodniczący Mniejszości Niemieckiej w Polsce i obywatel Rzeczpospolitej Polski, bardzo zaniepokojony aktualną sytuacją polityczną w Polsce w odniesieniu do środowisk mniejszości narodowych i etnicznych.

4 lutego br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wprowadził systemową dyskryminację dzieci mniejszości niemieckiej w Polsce, która formalnie wynika z tego Rozporządzenia, gdzie czytamy, że tylko w przypadku dzieci tejże mniejszości ilość godzin nauki języka zostanie zmniejszona z 3 do 1.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 13 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama