Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 09:14
Przeczytaj:
Reklama IMEX Pellet
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Wakacje – pracowity czas dla włamywaczy

Kiedy my wyjeżdżamy na wczasy, przestępcy nie próżnują. Stare porzekadło mówi: okazja czyni złodzieja.
Wakacje – pracowity czas dla włamywaczy
zdjęcie poglądowe
Źródło: freepik.com

Opolska policja opublikowała wakacyjny poradnik, jak zabezpieczyć się przed włamaniami. Okres letni jest szczególny, bo właśnie wtedy na dłużej opuszczamy miejsce zamieszkania i dochodzi do większej liczby włamań i kradzieży. Nie ma przed nimi idealnych zabezpieczeń, ale można zminimalizować ryzyko. 

Jak czytamy w pierwszym punkcie poradnika, najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnione osoby, aby zwróciły uwagę na to, co dzieje się z mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem oczywiście trzeba dokładnie zamknąć drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nie powinno się nagłaśniać informacji o planowanym wyjeździe. W miarę możliwości trzeba się też postarać, aby nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia i relacje z wyjazdu zamieszczajmy więc dopiero po powrocie!

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 14 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama