Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 00:26
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Są dotacje na zabytki

Podczas ostatniej sesji sejmiku wojewódzkiego radni przyznali 37 dotacji z przeznaczeniem na ratowanie zabytków. Wsparcie to związane jest z konserwacją i renowacją ważnych dla dziedzictwa kulturowego obiektów Opolszczyzny. Na ten cel zabezpieczono 1,2 mln zł.
Są dotacje na zabytki

Dotacje przyznawano na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnych ewidencjach zabytków, znajdujących się na obszarze województwa opolskiego. 

W przypadku powiatu opolskiego wsparcie finansowe otrzymały dwie parafie. Jednym z obiektów, na których remont przyznano dofinansowanie w ramach ogłoszonego konkursu, jest drewniany kościółek pw. św. Marcina w Ochodzach. Dotacja w wysokości 20 tys. zł ma być przeznaczona na ratowanie wieży kościelnej będącej częścią świątyni powstałej w XVII wieku. Chodzi też o ocalenie zabytku przed zawaleniem lub zamknięciem kościoła. Belki w konstrukcyjnej części są w złym stanie technicznym i wymagają wymiany.

- Warto zaznaczyć, że kościółek w Ochodzach jest w dobrym stanie – mówi proboszcz parafii ks. Erwin Kurzaj. - W ciągu ponad 10 lat przeprowadzono w jego wnętrzu wiele prac konserwatorskich. Ostatnim elementem, który wymaga interwencji, jest wieża zabytkowego obiektu. 

Dla mieszkańców gminy Komprachcice obiekt ma duże znaczenie. Co roku odbywa się tam m.in. przegląd religijny organizowany przez tutejszy Samorządowy Ośrodek Kultury. Jest też świątynią, gdzie często odbywają się śluby spoza parafii. Kościółkiem interesują się turyści, którzy często tutaj zaglądają. Warto zaznaczyć, że zabytek dla zwiedzających jest otwarty w weekendy.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama