Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 00:36
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Dwa jubileusze, jedno świętowanie

Miniony weekend upłynął mieszkańcom Dębskiej Kuźni pod znakiem świętowania. W sobotnie popołudnie odbył się w wiosce festyn z okazji 40-lecia istnienia parafii oraz drugiej rocznicy otwarcia parku Beiera.
Dwa jubileusze, jedno świętowanie
Autor: Maria Kwiecińska

Do wspólnego świętowania zaproszeni byli nie tylko mieszkańcy wioski i gminy Chrząstowice, ale także goście, którzy zainteresowani są historią lokalną. Całość obchodów rozpoczęła się o godz. 14.00 mszą św. w kościele parafialnym sprawowaną w języku niemieckim. Wierni modlili się w intencji fundatora oraz osób dbających o park Beiera oraz za żywych i zmarłych budowniczych świątyni.

Z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia parafii pod świątynią posadzono 40 krzewów. To wydarzenie miało charakter symboliczny. Jak tłumaczą mieszkańcy wioski, posadzone rośliny mają być pamiątką dla młodych pokoleń, aby ci nie zapominali o wartościach religijnych i historii Dębskiej Kuźni. Swój krzew posadził m.in. ksiądz proboszcz Marcin Kulisz, a także dzieci i inni. 

Warto wspomnieć, że wśród zaproszonych gości znalazło się również wiele osób, które doskonale pamiętają historię budowy świątyni, konsekrację i inne ważne wydarzenia religijne związane z życiem tutejszej społeczności. Parafia w Dębskiej Kuźni erygowana została 17 sierpnia 1982 roku. 27 kwietnia 1978 roku odbyło się uroczyste poświęcenie placu pod budowę kościoła i krzyża, którego dokonał biskup Antoni Adamiuk. Z kolei kościół parafialny wybudowano w latach 1978-1982, a jego konsekracji dokonał arcybiskup Alfons Nossol 18 października 1981 roku. Pierwszym proboszczem parafii został ksiądz Jerzy Gallus, drugim Rufin Grzesiek (zmarły 7 lipca 2014), a trzecim Marcin Kulisz.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama