Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 24 czerwca 2022 23:47
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Wiele osób nie złożyło jeszcze deklaracji

Do końca czerwca mieszkańcy regionu mają czas, aby złożyć deklaracje dotyczące używanego źródła ciepła. Został już więc niespełna miesiąc, aby dopełnić tej formalności. Można to zrobić przez internet lub przynosząc do urzędu miasta lub gminy wypełnioną deklarację. Informacje te trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Spis rozpoczął się 1 lipca 2021 roku. Poniżej prezentujemy ranking województwa opolskiego. Z tych statystyk można dowiedzieć się, jak bardzo zaawansowany jest proces spisu źródeł ciepła w naszym regionie.
Wiele osób nie złożyło jeszcze deklaracji

Ewidencja dotyczy tych systemów grzewczych, które pracowały przed 1 lipca 2021 r. Jeśli urządzenie zostało zainstalowane i uruchomione w budynku po tej dacie, zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni. 

Celem jest stworzenie bazy sposobów ogrzewania, a tym samym mapy emisyjności budynków w kraju. W ewidencji zbierane są informacje dotyczące przede wszystkim domów mieszkalnych, ale pod uwagę wzięte są również lokale usługowe i budynki publiczne. Spis źródeł ciepła ma być narzędziem wspierającym pracę organów administracji centralnej i samorządowej w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej.

Jeśli chodzi o statystyki regionalne, to w przypadku powiatu opolskiego najwięcej, bo aż 57% źródeł ciepła zostało zewidencjonowanych w gminie Murów. Spisanych powinno być 1780 punktów adresowych, a do tej pory deklaracje spłynęły z 1030. Wynikami niewiele poniżej 50% może pochwalić się kilka gmin. Na miejscu 18. uplasował się Niemodlin (47%). W spisie uwzględniono 3452 punkty adresowe. Do tej pory z 1638 spłynęły informacje. Gmina Komprachcice zajęła 20. miejsce (47%). Złożone deklaracje dotyczą 1353 punktów adresowych przy 2872 wymaganych. Gmina Prószków również może pochwalić się dobrym wynikiem – do tej pory spisano 46% źródeł ciepła. W ogólnopolskim sprawozdaniu powinno znaleźć się 3090 punktów adresowych. Do tej pory deklaracje spłynęły z 1423 miejsc adresowych, a to daje tej gminie 22. miejsce w rankingu województwa opolskiego. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 9 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama