Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 12:54
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Kanalizacja nie dla wszystkich?

Wydaje się, że w XXI wieku dostęp do kanalizacji powinien być dobrem ogólnie dostępnym dla każdego mieszkańca powiatu opolskiego. Tymczasem okazuje się, że w gminach jest jeszcze dużo miejscowości, w których nie ma sieci. Mało tego, przedstawiciele samorządów mówią wprost, że przy budżetach, jakimi dysponują, nie poradzą sobie sami z realizacją z budową kanalizacji.
Kanalizacja  nie dla wszystkich?

Na początek statystyka
Z raportu GUS na temat infrastruktury komunalnej wynika, że na koniec 2023 roku sieć kanalizacyjna w Polsce osiągnęła długość 181,5 tysięcy kilometrów, zaś liczba przyłączy do budynków mieszkalnych 3,9 milionów sztuk. W porównaniu do roku poprzedniego długość wybudowanej lub przebudowanej sieci kanalizacyjnej zwiększyła się o około 3,9 tysięcy kilometrów czyli o 2,2 proc., przy jednoczesnym wzroście liczby przyłączy do budynków mieszkalnych o niespełna 115 tysięcy sztuk, tj. o 2,9 proc.

Aż 60,4 proc. sieci kanalizacyjnej oraz 47,4 proc. wszystkich przyłączy kanalizacyjnych do budynków mieszkalnych znajdowało się na obszarach wiejskich. W porównaniu z rokiem poprzednim długość sieci na terenach wiejskich wzrosła prawie o 2,8 tysięcy kilometrów (o 2,6 proc.), a liczba przyłączy do budynków mieszkalnych o niemal 60,9 tysięcy sztuk (o 3,4 proc.). W analogicznym okresie w miastach wybudowano 1,2 tysiące kilometrów sieci (wzrost o 1,6 proc.) i zainstalowano niespełna 54 tysiące sztuk przyłączy do budynków mieszkalnych (wzrost o 2,7 proc.).

Z danych GUS wynika, że z przydomowych systemów do odprowadzania ścieków na koniec 2023 roku korzystało prawie 2,5 miliona budynków, z czego prawie 2,1 mln (83,6 proc.) przypadło na zbiorniki bezodpływowe, a 16,4 proc. (409 tysięcy sztuk) na przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 20 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama