Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 01:11
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Szybciej zakończy się wywóz odpadów

Pod koniec maja z Brzęczkowic w gminie Niemodlin powinien odjechać ostatni transport odpadów z nielegalnego składowiska, które powstało w tej miejscowości. Wiadomo już, że w beczkach znajdowały się niebezpieczne dla zdrowia substancje.
Szybciej zakończy się wywóz odpadów
Autor: gmina Niemodlin

Przypomnijmy, że na początku stycznia 2019 roku w Brzęczkowicach odkryto około 2300 beczek i kontenerów z odpadami poprodukcyjnymi. Zgodnie z obowiązującym prawem to na gminie Niemodlin spoczywa obowiązek likwidacji tego dzikiego składowiska odpadów. 

W dawnym kurniku w pobliżu drogi krajowej nr 46 policjanci odkryli beczki i kontenery z odpadami poprodukcyjnymi, olejami i lakierami. Są to substancje żrące i łatwopalne. Znaleziono tam m.in. chemikalia, w skład których wchodził kwas fosforowy oraz rozcieńczalniki. 

Składowisko w Brzęczkowicach jest systematycznie opróżnianie od października 2020 roku. Utylizacja nielegalnie składowanych odpadów wiąże się w sumie z wydatkiem ponad 11 mln zł. Większą część kwoty przeznaczonej na tę inwestycję przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to bezzwrotna dotacja w wysokości ponad 9 mln zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przekazał 200 tys. zł. O pomoc finansową władze gminy Niemodlin zwróciły się do województwa. Radni sejmiku zgodzili się na przekazanie 500 tys. zł. Wsparcia finansowego gminie Niemodlin udzieliło także Starostwo Powiatowe w Opolu. Była to dotacja w wysokości 50 tys. zł. Gmina zaciągnęła też na ten cel kredyt w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama