Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 20:51
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Nie ma komu uczyć

Na przełomie lipca i sierpnia na stronie opolskiego kuratorium oświaty widnieje łącznie 959 ofert pracy. Zaledwie 6 z nich ma niepedagogiczny charakter. Jak wynika z danych, w powiecie opolskim jest 160 wakatów nauczycielskich, a wraz ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego, tylko ich przybywa. Kto pójdzie uczyć dzieci i młodzież, skoro brakuje rąk do pracy?
Nie ma komu uczyć

W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba ofert jest zbliżona. W 2023 roku na stronie opolskiego kuratorium znajdowały się 153 propozycje pracy. Obecnie jest ich 160.

Jeśli chodzi o teren powiatu opolskiego, to najwięcej ogłoszeń pochodzi z gminy Ozimek. Jest to 39 ofert, z czego aż 33 to propozycje dotyczące szkół podstawowych. Dwanaście ofert pochodzi z placówek działających na terenach wiejskich. Przedstawiciele Gminnego Zakładu Oświaty w Ozimku podkreślają, że braki kadrowe to problem, z którym borykają się już od dłuższego czasu. 

- Coraz trudniej jest znaleźć nauczycieli z odpowiednimi kwalifikacjami – mówi inspektor ds. oświatowych Anna Dudziec z Gminnego Zakładu Oświaty w Ozimku. - Większość wakatów w naszej gminie dotyczy nauczycieli-specjalistów takich jak logopeda, psycholog czy pedagog, ale brakuje również nauczycieli z przedmiotów ścisłych m.in. matematyki, fizyki czy chemii. Obecnie aby być np. psychologiem w szkole nie wystarczy już tylko ukończyć licencjat. Należy mieć pełne wykształcenie, czyli ukończyć jednolite studia magisterskie lub studia I i II stopnia oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne. 

Anna Dudziec dodaje, że zwiększenie standaryzacji zatrudnienia nauczycieli specjalistów w roku szkolnym 2024/2025 spowodowało zwiększenie liczby wakatów. A zawód nauczyciela w obecnych czasach już nie jest tak atrakcyjny. 

- Wykwalifikowani specjaliści znajdują zatrudnienie w firmach, w których ich wynagrodzenia są o wiele większe niż pensja nauczyciela – wyjaśnia Anna Dudziec. - Czy to jest trend? Trudno mi stwierdzić, ale jest to na pewno problem nie tylko w naszej gminie.

Turawa znajduje się na liście gmin, w których brakuje dużej liczby nauczycieli. Na stronie opolskiego kuratorium umieszczono 20 ofert z tego terenu. W gminie Prószków na nauczycieli czeka 19 propozycji pracy w szkołach podstawowych i przedszkolach. W gminie Komprachcice jest ich 17. 14 ofert zostało zgłoszonych przez placówki, działające na terenie gminy Murów.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z  1 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama