Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 19:28
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Zima w stawie

Czy to nie jest ciekawe i fascynujące, że mimo ujemnych temperatur w jeziorach, stawach i innych zbiornikach wodnych życie tam jest nadal możliwe? Zajrzyjmy w głąb najbliższego zbiornika wodnego, aby przekonać się, że życie na Ziemi bez wody nie byłoby zupełnie możliwe.
Zima w stawie

Źródło: wikipedia.org, ekologia.pl

Niezwykłe właściwości wody
Woda nazywana jest niezwykłą substancją ze względu na jej wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne. Charakteryzuje się dużym napięciem powierzchniowym, co jest ciekawym zjawiskiem fizycznym polegającym między innymi na tym, że na styku cieczy (w tym przypadku wody) oraz gazu (powietrze atmosferyczne) tworzy się charakterystyczna błona. Dzięki tej zdolności małe zwierzęta są w stanie poruszać się po powierzchni wody np. w jeziorze. Napięcie powierzchniowe związane jest z obecnością sił spójności i przylegania (czyli sił kohezji i adhezji), które umożliwiają na przykład transport wody w łodygach roślin. Kolejną właściwością wody odróżniającą ją od innych substancji jest jej występowanie na naszej planecie w trzech stanach skupienia. Woda ma największe ciepło parowania spośród wszystkich znanych substancji. Oznacza to, że zwiększenie temperatury wody w stanie ciekłym wymaga dostarczenia dużej ilości ciepła. Ze względu na wysoką pojemność cieplną woda charakteryzuje się wolnymi zmianami temperatury. Dzięki dużej pojemności cieplnej woda chroni organizmy żywe przed przegrzaniem i przeziębieniem. Jest to niezwykle ważne dla organizmów, ponieważ reakcje metaboliczne zachodzą tylko w określonym przedziale temperatur. To właśnie dzięki tej właściwości organizmy wodne są w stanie powoli przygotować się na obniżenie temperatur wraz z nadchodzącą zimą bez uszczerbku na ich zdrowiu i kondycji.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 16 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama