Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 16:52
Przeczytaj:
Reklama Advertisement
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Jak (nie) korzystać z toalety?

Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie korzystają z toalet, spłukując różne rzeczy, nie zastanawiając się nad tym, co dzieje się z odpadami po ich zniknięciu w kanalizacji. Jednak nie wszystko, co wrzucamy do toalety, powinno tam trafić. Czego nie powinno się spłukiwać w toalecie i jakie są zagrożenia związane z takim zachowaniem?
Jak (nie) korzystać z toalety?

Źródło: edziecko.pl

Toaleta nie jest śmietnikiem ani rozdrabniaczem, który pochłonie wszystko, co wrzucimy. Działa ona w oparciu o system kanalizacji, który jest przystosowany do przewodzenia wyłącznie ludzkich odchodów i papieru toaletowego. Spłukiwanie innych rzeczy może prowadzić do szeregu problemów.

Czego nie spłukiwać w toalecie?
Wrzucanie niewłaściwych rzeczy do toalety stanowi poważne zagrożenie dla naszych systemów kanalizacyjnych i środowiska. Chusteczki higieniczne oraz pieluchy, choć mogą wydawać się łatwymi ofiarami dla spłuczki, są wyjątkowo wytrzymałe i nie rozpadają się tak jak papier toaletowy, co stanowi podstawę do tworzenia się zatorów w rurach kanalizacyjnych oraz problemów na oczyszczalniach ścieków. Podobnie wata, gazety i jednorazowe ręczniki papierowe, mimo że wydają się rozpuszczalne, w rzeczywistości stanowią zagrożenie dla systemów kanalizacyjnych z powodu swojej odporności na rozpad. Nawet tak pozornie niewinne produkty jak tampony i podpaski mogą stać się przyczyną awarii systemów kanalizacyjnych, gdy tworzą kłęby w rurach. Dodatkowo spłukiwanie w toalecie przemysłowych chemikaliów i leków niesie ze sobą poważne ryzyko zanieczyszczenia środowiska, gdy te substancje dostają się do wód gruntowych. Wreszcie jedzenie spłukiwane w toalecie może powodować blokady w rurach i kłopoty na oczyszczalniach ścieków. 

Dlatego kluczowa jest świadomość, co nie powinno trafiać do toalety, aby chronić infrastrukturę kanalizacyjną i dbać o nasze środowisko.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 9 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama