Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 09:37
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Jak (nie) korzystać z toalety?

Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie korzystają z toalet, spłukując różne rzeczy, nie zastanawiając się nad tym, co dzieje się z odpadami po ich zniknięciu w kanalizacji. Jednak nie wszystko, co wrzucamy do toalety, powinno tam trafić. Czego nie powinno się spłukiwać w toalecie i jakie są zagrożenia związane z takim zachowaniem?
Jak (nie) korzystać z toalety?

Źródło: edziecko.pl

Toaleta nie jest śmietnikiem ani rozdrabniaczem, który pochłonie wszystko, co wrzucimy. Działa ona w oparciu o system kanalizacji, który jest przystosowany do przewodzenia wyłącznie ludzkich odchodów i papieru toaletowego. Spłukiwanie innych rzeczy może prowadzić do szeregu problemów.

Czego nie spłukiwać w toalecie?
Wrzucanie niewłaściwych rzeczy do toalety stanowi poważne zagrożenie dla naszych systemów kanalizacyjnych i środowiska. Chusteczki higieniczne oraz pieluchy, choć mogą wydawać się łatwymi ofiarami dla spłuczki, są wyjątkowo wytrzymałe i nie rozpadają się tak jak papier toaletowy, co stanowi podstawę do tworzenia się zatorów w rurach kanalizacyjnych oraz problemów na oczyszczalniach ścieków. Podobnie wata, gazety i jednorazowe ręczniki papierowe, mimo że wydają się rozpuszczalne, w rzeczywistości stanowią zagrożenie dla systemów kanalizacyjnych z powodu swojej odporności na rozpad. Nawet tak pozornie niewinne produkty jak tampony i podpaski mogą stać się przyczyną awarii systemów kanalizacyjnych, gdy tworzą kłęby w rurach. Dodatkowo spłukiwanie w toalecie przemysłowych chemikaliów i leków niesie ze sobą poważne ryzyko zanieczyszczenia środowiska, gdy te substancje dostają się do wód gruntowych. Wreszcie jedzenie spłukiwane w toalecie może powodować blokady w rurach i kłopoty na oczyszczalniach ścieków. 

Dlatego kluczowa jest świadomość, co nie powinno trafiać do toalety, aby chronić infrastrukturę kanalizacyjną i dbać o nasze środowisko.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 9 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama