Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj:
ReklamaCapita Opole rekrutacja
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Rekordowe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS podał dane za 2021 r.

W ubiegłym roku składki, które wpłynęły do ZUS, pokryły aż 81,7 proc. bieżących wydatków na świadczenia. To rekordowa wartość w ostatnim dwudziestoleciu.
Rekordowe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS podał dane za 2021 r.

Pomimo pandemii Covid-19 sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2021 r. była bardzo dobra. Wskaźnik pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych osiągnął rekordowy poziom blisko 82 proc. Ten wynik był możliwy dzięki wzrostowi zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrostowi przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. 

Wpływ na dobrą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych miał wysoki poziom wywiązywania się przedsiębiorców, firm i osób samozatrudnionych z obowiązku terminowego opłacania składek. Według ZUS pozwala to pozytywnie ocenić zdolności płatników do regulowania zobowiązań z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Pokazuje również pozytywny efekt prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych działań zmierzających do uszczelnienia systemu poboru składek.

Największą częścią przychodów FUS były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu w 2021 r. wyniosła 228,7 mld zł i była o 9,4 proc. wyższa od osiągniętej w 2020 r. Wpływy składek w 2021 r. wyniosły 228,1 mld zł i były o 15,9 proc. wyższe niż rok wcześniej – wzrost ten wynika z efektu niskiej bazy w 2020 r. spowodowanego zwolnieniem płatników składek objętych programami pomocowymi w ramach walki z pandemią Covid-19 z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 14 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama