Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 10:32
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

Fascynujące życie planktonu

Trudno pokusić się o stwierdzenie, że organizmy planktonowe mogą być choć odrobinę interesujące dla ogółu społeczeństwa. Przeważnie nas, ludzi, interesują organizmy bardzo podobne do nas samych. Z ogromną wrażliwością dostrzegamy nasze zwierzęta domowe, które tak bardzo odzwierciedlają nasze własne zachowania. Podobnie postrzegamy duże dzikie zwierzęta. Szczególnie podziwiamy ich cechy, których sami nie posiadamy: siłę, wielkość czy szybkość. Jednak podążając za mądrością Antoine’a de Saint-Exupery’ego warto spojrzeć na przyrodę szerzej, bo przecież „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Fascynujące życie planktonu

Źródło: wikipedia.pl. national-geographic.pl, static.polityka.pl

Co to jest plankton?
W każdym możliwym środowisku wodnym na Ziemi istnieją niewielkich rozmiarów organizmy, którym trudno jest aktywnie przeciwstawić się prądom wodnym. Żyją w toni wodnej w grupie wraz z innymi organizmami. Taką grupę organizmów nazywamy planktonem. Organizmy planktonowe są zazwyczaj niewielkich rozmiarów i należą do wszystkich grup systematycznych. Wśród organizmów planktonowych spotkać możemy bakterie, sinice, glony, pierwotniaki, drobne skorupiaki, duże i małe owady i ich larwy oraz nawet drobne kręgowce takie jak na przykład małe ryby. W umiarkowanej strefie klimatycznej aktywność organizmów planktonowych zmienia się wraz ze zmianami pór roku. Widać to szczególnie po zmianach przeźroczystości wody w stawach i rzekach. Na jesień na skutek wydłużenia się okresu ciemności zmniejsza się ilość światła wpadającego do zbiornika wodnego, a tym samym spada liczebność zwierząt planktonowych, glonów i sinic. 

Razem raźniej
Plankton zbudowany jest z tzw. zooplanktonu, czyli drobnych zwierząt oraz z fitoplanktonu, czyli planktonu roślinnego. Zooplankton tworzą również pierwotniaki. Zooplankton polskich jezior, rzek, stawów czy nawet kałuż obejmuje głównie gatunki niewielkich skorupiaków takich jak wioślarki, widłonogi oraz małe organizmy takie jak wrotki i pierwotniaki, małe larwy niektórych owadów oraz małży. Skorupiaki występujące w planktonie odżywiają się planktonem roślinnym (tzw. fitoplanktonem). Nieprzetrawiona materia roślinna wraca do zbiornika, użyźniając go. Planktonem odżywiają się nie tylko małe organizmy, ale również duże kręgowce, w tym ryby planktonożerne.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama