Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 17:39
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Jesień pod wodą

Jesienią w klimacie umiarkowanym organizmy muszą przygotować się do nowych warunków, tak aby móc przetrwać zimę. Również w rzekach, stawach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych zachodzą różne procesy biologiczne, fizyczne i chemiczne, które zmieniają funkcjonowanie wszystkich żyjących w nich organizmów.
Jesień pod wodą

Źródło: wikipedia.org , bi.im-g.pl, www.drapiezniki.pl

Jesienią złap głęboki oddech
Jednym z najważniejszych procesów zachodzących w zbiornikach wodnych jesienią, a tym samym wpływających na panujące w jeziorach i stawach warunki bytowe, jest mieszanie się wody, czyli tzw. cyrkulacja jesienna. W okresie letnim w jeziorach i stawach występuje stały układ temperatury w różnych warstwach zbiornika wodnego. Wraz z  nadejściem jesieni następuje stopniowe wychłodzenie warstw górnej i przejściowej. W strefie klimatu umiarkowanego na skutek działalności prądów konwekcyjnych woda w zbiornikach ulega całkowitemu przemieszaniu. Takie zjawisko odbywa się dwa razy do roku (wiosną oraz jesienią). Prądy te związane są ze zmieniającą się gęstością wody w jeziorze, wywołaną zmianą temperatury w zbiorniku. Dzięki działalności prądów konwekcyjnych wraz z nadejściem zimy temperatura w zbiorniku się stabilizuje, dzięki czemu nawet przy nadejściu ujemnych temperatur przy samym dnie zbiornika temperatura wynosi 4 stopnie Celsjusza, co pozwala organizmom wodnym na przeżycie najtrudniejszego okresu w roku. Jesienna miksja jest zjawiskiem niezwykle ważnym dla żyjących w jeziorze organizmów. Na skutek tego możliwe jest pełne napowietrzenie zbiornika, co wpływa na jego natlenienie. Dzięki temu organizmy wodne mają odpowiednią ilość tlenu, a to wpływa na ich przetrwanie w zimie. 

Rośliny jeziora
Wraz z nadejściem jesieni rośliny również przygotowują się na przetrwanie okresu chłodu, po czym okres wegetacyjny roślin wodnych i nadbrzeżnych kończy się. Jednym z charakterystycznych gatunków roślin nadbrzeżnych zbiorników wodnych w Polsce jest pałka szerokolistna. Roślina ta aby przetrwać zimę, magazynuje substancje zapasowe w zgrubiałych pędach podziemnych zwanych kłączami. W drugiej połowie roku następuje najsilniejszy rozrost kłączy pałki, aby jesienią ich masa była nawet dwukrotnie większa niż masa pędów nadziemnych. W kłączach magazynowane są substancje zapasowe w postaci węglowodanów, których zawartość w kłączach jest nawet trzykrotnie wyższa niż latem. Wszystkie części pałki szerokolistnej są jadalne, jednak to kłącza są najbardziej odżywcze. Spożywa się je po ugotowaniu. Kłącza pałki najlepiej zbierać właśnie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ zawierają wtedy najwięcej wartości odżywczych. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 26 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama