Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 14:31
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Docenione za działania na rzecz sztuki

W Samorządowym Ośrodku Kultury pracują dwie mieszkanki gminy, które zostały docenione za swoje artystyczne działania. Jedną z nich jest Linda Wencel-Gliniorz, która otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Natomiast Ewa Sumlińska zajmująca się zdobieniem porcelany uzyskała tytuł twórcy ludowego i zasiliła szeregi Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Docenione za działania na rzecz sztuki

Źródło: Porcelana w kwiaty malowana - Sumlińska Eva, SOK w Komprachcicach

Linda Wencel-Gliniorz od 14 lat pracuje w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach. Nie kryje, że nagroda była dla niej dużym zaskoczeniem.

- W naszej małej placówce udało się przeprowadzić wiele ciekawych, artystycznych inicjatyw – opowiada. – Jeśli chodzi o kulturę, to zależało mi zawsze na tym, aby przybliżać ją osobom, które biorą udział w organizowanych wydarzeniach czy zajęciach. Pracując w kulturze, trzeba cały czas szukać, aby nie popaść w rutynę. Cieszę się, że moja praca i zarazem pasja została doceniona. 

Linda Wencel-Gliniorz przez wiele lat śpiewała w zespołach muzycznych i prowadziła zajęcia wokalne. Niestety tej artystycznej działalności musiała zaprzestać z powodu choroby. Postanowiła realizować się w szeroko rozumianej plastyce. Założyła w SOK-u w Komprachcicach pracownię dla dzieci „Kreatywny zakątek”, a dorośli dzięki jej inicjatywie mogą się uczyć szydełkowania. Poza tym angażuje się w wydarzenia organizowane przez ośrodek kultury. 

Zapytana o plany na przyszłość mówi o promowaniu barwnej kultury Śląska Opolskiego, ale w nowszym wydaniu. 

- Chodzi o to, aby przekazywać tradycje związane z naszym regionem młodemu pokoleniu – mówi Linda Wencel-Gliniorz. – To nasze dziedzictwo i nie można o nim zapomnieć. Chciałabym, aby ten folklor zaistniał w naszym ośrodku kultury. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 26 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama