Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 00:13
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Oszczędzanie wody globalnie i lokalnie

Woda - ta prosta substancja chemiczna stanowi o istnieniu nas. W wąskim znaczeniu woda daje życie ludziom i stanowi podstawowy składnik przemian metabolicznych w naszych organizmach. W znaczeniu szerokim woda utrzymuje wszystkie ekosystemy oraz żyjące w nich organizmy. Jest podstawą do życia zarówno dla organizmów najprostszych, na przykład dla bakterii, jak i dla istot myślących i czujących, czyli m.in. kręgowców, w tym człowieka. Substancja, która dała nam życie oraz życie podtrzymująca jest zagrożona. Co możemy zrobić, aby ograniczać jej marnowanie?
Oszczędzanie wody globalnie i lokalnie
zdjęcie poglądowe

Źródło: pexels.com

W dużej skali
Woda pokonuje długą drogę, aby dostać się do naszych domów. Tutaj wlewane są do niej substancje chemiczne - służące nam do prania tekstyliów, tutaj wpada nasz naskórek, nasze włosy, substancje będące produktem ubocznym naszego metabolizmu. Po ulewnych deszczach woda trafia do gleby i w ten sposób zasila rośliny, część wody opadowej trafia do zbiorników wodnych, a pozostała część wody deszczowej spływa głęboko pod ziemię, wypełniając puste przestrzenie. Woda dostająca się do naszych kranów pochodzi właśnie z wód głębinowych. Mitem jest natomiast to, że woda w kranie pochodzi z oczyszczalni ścieków. Do oczyszczalni trafia zanieczyszczona przez nas woda, którą używaliśmy do różnych celów i tam jest oczyszczana i uwalniana do środowiska przyrodniczego. Tak przynajmniej powinno być w teorii. Często jednak dana miejscowość nie jest podłączona do kanalizacji, co powoduje wystąpienie pewnego ryzyka przewożenia ścieków na łąki, pola uprawne lub do rowów melioracyjnych i rzek przez jej mieszkańców. 

Woda - towar luksusowy?
Chociaż mieszkańcom Europy Środkowej może wydawać się, że woda to substancja podstawowa i łatwo dostępna, to właśnie jest to tylko nasza perspektywa. W niektórych miejscach woda jest trudno dostępną substancją. Mieszkańcy ciepłych krajów pokonują często wiele kilometrów dziennie w poszukiwaniu wody. Zmiany klimatyczne oraz nieuregulowane sytuacje polityczne krajów rozwijających się powodują, że w miejscach tych brakuje studni lub woda w nich całkowicie wysycha. Coraz powszechniejszym zjawiskiem stają się tzw. wojny o wodę. Wojna o wodę polega na walce o zasoby wodne. Konflikty te odbywają się zarówno lokalnie w małej skali, jak i w dużej skali pomiędzy regionami czy nawet państwami. Wojny te przypominają wojny o ropę naftową lub konflikty religijne czy etniczne. 

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 28 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama