Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 07:47
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Jak ksenobiotyki wpływają na organizmy wodne i nie tylko…

Naukowcy coraz częściej szukają sposobów na oczyszczanie wody z pojawiających się w niej szkodliwych dla środowiska substancji wynikających z działalności człowieka. Prace naukowców pomagają w uzdatnianiu wody do jej ponownego użycia poprzez eliminowanie i unieszkodliwianie substancji, które wpływają niekorzystnie na ekosystemy, w tym na zdrowie ludzi i zwierząt.
Jak ksenobiotyki wpływają  na organizmy wodne i nie tylko…

Ksenobiotyki
Nazwa „ksenobiotyk” odnosi się do greckich słów ksenos i bioticos oznaczających obcy i związany z życiem. Ksenobiotyki są substancjami wytwarzanymi przez człowieka i nie występują naturalnie w organizmie człowieka oraz w innych organizmach. Ich pochodzenie jest pozabiologiczne, jednak wykazują wpływ na organizmy. Ksenobiotyki możemy podzielić na trzy kategorie, biorąc pod uwagę ich pochodzenie: ksenobiotyki pochodzące z lekarstw, pestycydy oraz zanieczyszczenia środowiskowe organiczne i nieorganiczne. Przykładami substancji zaliczanych do ksenobiotyków mogą być leki, w tym lekarstwa hormonalne, detergenty czy substancje obecne w kosmetykach i wiele innych. Ich obecność w środowisku może być neutralna dla żyjących w nim organizmów, jednak często substancje te mogą być dla nich toksyczne, wpływając na ich funkcje życiowe. Dodatkowo ksenobiotyki mogą kumulować się w środowisku przez wiele miesięcy, a nawet lat, stanowiąc zagrożenie dla żyjących w nim organizmów przez długi czas. Jednym ze współczesnych wyzwań naukowców jest szukanie sposobów na oczyszczanie wody z substancji wykazujących szkodliwe działanie dla środowiska. Jedną z metod oczyszczania ścieków jest poddawanie ich procesowi biodegradacji, czyli degradacji związków ksenobiotycznych przy działaniu mikroorganizmów. Naukowcy opracowują coraz nowsze i skuteczniejsze metody, w których ksenobiotyki stanowią źródło pożywienia dla mikroorganizmów. W ten sposób grzyby lub bakterie są w stanie przekształcić szkodliwe substancje do neutralnych dla ekosystemu związków chemicznych. 

Ksenobiotyki pochodzące z lekarstw
Szczególną grupą ksenobiotyków są tzw. farmaceutyki, czyli ksenobiotyki pochodzące z lekarstw. Substancje te wchodzą w skład lekarstw lub są pozostałościami po ich przekształceniu przez organizm (tzw. metabolity) i na przykład są oddawane wraz z moczem do środowiska. Szczególnie niebezpieczne jest wzrastające zużycie w ostatnich latach leków przeciwbólowych, w tym leków przeciwzapalnych. Pomimo oczyszczania ścieków często nie jest możliwe całkowite usunięcie tych substancji z wody, w wyniku czego leki przeciwbólowe dostają się do środowiska. Środki te mogą wpływać na rozrodczość żyjących w wodzie organizmów planktonowych takich jak rozwielitka czy wioślarka. Udowodniono również wpływ środków przeciwbólowych na kręgowce, na przykład na ryby. Okazuje się, że wysokie stężenie leków przeciwzapalnych w wodzie może uszkadzać skrzela oraz nerki u pstrąga tęczowego. Kolejną grupą leków dostających się do środowiska są antybiotyki, które oprócz działania bakteriobójczego mogą powodować powstawanie antybiotykoodporności u bakterii (w tym niebezpiecznych bakterii chorobotwórczych), co z kolei zaburza funkcjonowanie całego ekosystemu. 

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 31 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama