Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 00:20
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Złota alga w Odrze

Problem złotych alg pojawia się co roku w okresie wakacyjnym. Ten nowy problem prawdopodobnie zostanie z nami już na zawsze. Czym są złote algi i co mają wspólnego z działalnością człowieka?
Złota alga w Odrze

Czyja to wina?
Po raz kolejny z Odry wyłowione zostały setki kilogramów śniętych ryb. W naszych głowach zapala się czerwona lampka: co się stało? Kto zatruł rzekę? Co do niej wpuścił? Problem jednak jest bardziej złożony. Postępujące zmiany klimatyczne, nierozsądna gospodarka zasobami wodnymi, a także trudności w oczyszczaniu wody sprzyjają takim sytuacjom. Jedną z przyczyn katastrof ekologicznych obserwowanych w ostatnim czasie w Polsce jest niedobór tlenu w zbiornikach wodnych, co nie jest mniej istotne niż zatrucie organizmów wodnych toksynami. W procesie eutrofizacji (spowodowanym nadmiarem nawozów w środowisku i doprowadzającym do użyźnienia wód) dochodzi do zakwitu wody, czyli masowego rozmnażania się glonów i sinic, co powoduje szybkie zużycie się tlenu, a jego pozostała część jest niewystarczająca dla pozostałych organizmów wodnych. Jedno jest pewne: głównym winowajcą tak złego stanu wód w Polsce jest przede wszystkim człowiek. 

Co to jest złota alga?
Złota alga inaczej zwana Prymnesium parvum jest to gatunek jednokomórkowego glona o nieustalonej pozycji taksonomicznej i o formie wiciowca. Obecność tego glonu w wodach można stwierdzić po złotawym zakwicie wody, skąd wzięła się jego nazwa. W 1939 roku odkryto związek śnięcia ryb z występowaniem tego gatunku w wodzie. Gatunek ten wytwarza toksyny powodujące umieranie ryb, ale nie tylko. Substancje wytwarzane przez te algi przyczyniają się do śmierci zwierząt wodnych oddychających skrzelami takich jak małże słodkowodne i kijanki, a także niektórych gatunków płazów. Spośród śmiertelnie zatrutych gatunków ryb w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim znaleziono m.in. płocie, okonie, leszcze, liny i szczupaki oraz wiele gatunków ryb o niewielkich rozmiarach. Widocznym objawem zatrucia ichtiotoksynami produkowanymi przez algę jest uszkodzenie skrzeli, organów wewnętrznych oraz widoczne czerwone plamy u nasady płetw, spowodowane krwawieniem skrzeli. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 22 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama