Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 20:14
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Mała retencja w ochronie środowiska

Małą retencją nazywamy wszelkie działania mające na celu okresowe gromadzenie wody. Są one istotne szczególnie w okresach późnej wiosny oraz lata, kiedy to najintensywniej trwa cykl wegetacyjny roślin.
Mała retencja w ochronie środowiska

Źródło: www.naszlaku.com, wikipedia.org

Zasoby wodne
Chociaż nam, ludziom żyjącym w Europie Środkowej, wydaje się, że woda w kranie to oczywistość i codzienność, to nie jest tak do końca. Zasoby wodne na naszym obszarze są ograniczone. Według Wód Polskich na jednego Europejczyka średnio przypada 4,5 tysiąca m sześc. wody, czyli około 22 tysiące wanien wody na rok. Chociaż wydaje się to dużo, to jednak zasoby wodne w Polsce są dużo niższe. Na jednego mieszkańca Polski na rok przypada 1,6 tysiąca m sześc. wody. To powoduje, że pod względem zasobów wodnych Polska znajduje się prawie na szarym końcu listy. Co zaskakujące, na przeciętnego mieszkańca Egiptu (kraju znajdującego się w Afryce) przypada prawie 600 m sześc. wody na rok. W związku z powyższymi danymi warto zastanowić się, jakie zabiegi są potrzebne, aby lepiej gospodarować wodą w naszym kraju i w jaki sposób unikać niepotrzebnego marnowania wody. Z pomocą przychodzi tzw. mała retencja. 

Co to jest mała retencja?
Mała retencja stanowi wszelkie zabiegi techniczne i nietechniczne zmierzające do poprawy struktury bilansu wodnego zlewni poprzez zwiększenie ich zdolności retencyjnych. Spośród form retencji wyróżnić należy główne jej formy, takie jak retencja krajobrazowa, glebowa, powierzchniowa i podziemna. Trudno jest zliczyć wszystkie zalety wynikające ze zwiększania ilości zbiorników małej retencji. Do głównych zalet małej retencji należy m.in. przeciwdziałanie ekstremalnym zjawiskom pogodowym takim jak susze i powodzie, zmniejszenie zagrożenia pożarowego w lasach, zmniejszenie szybkości spływania wody, podziemne zasilanie źródlisk, zwiększenie zdrowotności drzewostanu, a także wzrost różnorodności biologicznej.

Mała retencja dla rolnictwa
Rolnictwo jest sektorem, które opiera się głównie na opadach atmosferycznych i zasobach wodnych. Zarówno niedostatek wody (w skrajnych przypadkach susze), jak i również powodzie doprowadzają do strat w zbiorach, a tym samym wzrost cen żywności dla całego społeczeństwa. Zatrzymywanie wody na obszarach rolnych przyczynia się do zwiększenia upraw i ułatwia gospodarowanie zasobami wodnymi na tym terenie. Wymieniony sektor rolniczy wpływa nie tylko na ceny żywności, ale ma również znaczenie ekonomiczne i społeczne. Mała retencja pozwala na ograniczanie strat podczas produkowania żywności, a tym samym obniżenie jej kosztów, co przekłada się bezpośrednio na stan naszych portfeli. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 18 maja - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama