Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 19:26
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Wody nie trzeba filtrować

Filtry do wody pitnej są chętnie używane – czy to w formie dzbanka, czy butelki. Ludzie używają ich w przekonaniu, że filtrują możliwe zanieczyszczenia z wody z kranu i poprawiają smak. Tak jednak do końca nie jest. Jak dowodzą badania, filtry wody są zbędne, a w najgorszym przypadku – nawet szkodliwe dla zdrowia.
Wody nie trzeba filtrować

Dzbanki do filtrowania mają coraz lepsze opinie na fali zainteresowania trendem zero waste. Kiedyś symbolem statusu były zgrzewki dobrej wody mineralnej, dziś woda filtrowana z dzbanka czy bidonu zajmuje to miejsce. Pojawiły się pierwsze możliwości recyklingu wkładów filtrujących, przez co technologia ta z pewnością jest bardziej w duchu dbania o środowisko niż woda butelkowana. Wiele osób nastawionych proekologicznie nie ma już wątpliwości, czy woda filtrowana czy mineralna jest lepsza. Ta opinia o dzbankach filtrujących staje się coraz bardziej powszechna. Zasada działania dzbanka filtrującego wodę jest prosta i polega na zatrzymywaniu przez filtr substancji, które źle wpływają na smak, zapach i jakość wody.

Niemiecki magazyn konsumencki „Markt” przeprowadził niedawno testy skuteczności filtrów do wody. Okazuje się, że będące w powszechnym użyciu filtry mogą stać się siedliskiem bakterii. Poprzez filtry do wody mogą dostać się do niej drobnoustroje. Badanie „Markt” dowodzi, że woda z kranu po procesie filtracji zawiera więcej zarazków niż wcześniej. Powodem jest to, że zarazki gromadzą się i namnażają w ciemnych i wilgotnych wkładach filtracyjnych. Dlatego jeśli korzystamy z dzbanków do filtrowania, najlepiej przechowywać je w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej. Druga kwestia to zbyt długie używanie filtra. Niektórzy producenci używają srebra w swoich systemach filtracyjnych do hamowania namnażania się bakterii. Może ono jednak przeniknąć w niewielkich ilościach do wody pitnej.

Woda z kranu podlega surowej, znormalizowanej kontroli, prowadzonej zarówno przez przedsiębiorstwa wodociągowe, jak i służby sanitarne. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 27 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama