Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 09:50
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

Obieg wody - od źródła do szklanki

Woda jest w ciągłym cyklu hydrologicznym, co oznacza, że nieustannie jest w obiegu, jednak zmienia swoją postać.
Obieg wody - od źródła do szklanki

Cykl wodny rozpoczyna się, gdy woda wyparowuje z oceanów i dostaje się do atmosfery. Następnie wraca na powierzchnię ziemi w postaci rosy, deszczu, gradu lub śniegu.

Ciepło promieniowania słonecznego jest motorem napędzającym obieg wody w postaci stałej, ciekłej i gazowej w atmosferze ziemskiej, na powierzchni ziemi i w górnej części skorupy ziemskiej. Gdy opad atmosferyczny dociera do ziemi, wsiąka w glebę, gdzie albo przenika do wód gruntowych, spływa powoli w dół zbocza albo jest wchłaniany przez rośliny i wyparowuje. Rzeki mają za zadanie pobrać wodę ze środowiska i przetransportować ją do morza lub jeziora, aby zastąpić wodę, która wyparowała. W cyklu wodnym nie ubywa wody, zmienia ona jedynie swój stan skupienia. 

Wody nie można zużyć, ale nie można też zwiększyć jej ilości. Nie ubywa ani kropli z zasobów, które zawsze pozostają takie same. Nawet gdy ludzie pobierają wodę na swoje potrzeby, dzieje się to w cyklu. Woda jest pobierana ze zbiornika wód podziemnych lub źródła i pompowana rurami do gospodarstw domowych. Tam używamy jej do picia, gotowania, mycia i spłukiwania. Jednak cała zużyta przez nas woda wcześniej czy później trafia jako ścieki do kanalizacji i do oczyszczalni ścieków, gdzie jest oczyszczana i wraca do naturalnego obiegu. Co roku na masy lądowe naszej planety spada średnio od 96 000 km3 do 119 000 km3 opadów atmosferycznych (dla porównania: Jezioro Turawskie ma objętość około 0,108 km3). Z tego 40-80% paruje, a kolejne 13-15% spływa do wód powierzchniowych, z których tylko część może być wykorzystana do spożycia przez ludzi.

Od źródła do szklanki
Wody gruntowe powstają w wyniku przesiąkania opadów atmosferycznych do gruntu i są tym samym częścią naturalnego obiegu wody. Wody gruntowe płyną zazwyczaj w naturalnym spadku do zbiorników wód powierzchniowych lub wypływają na powierzchnię w postaci źródeł (woda źródlana). 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 27 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama