Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 20:05
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Żywe wskaźniki czystości wód

Bioindykatory to organizmy wskaźnikowe. Wyróżniamy wskaźniki wód czystych czy średnio czystych oraz wód o wysokim stopniu zanieczyszczenia. Organizmy te mają różną tolerancję ekologiczną na zanieczyszczenia, a ich obecność w środowisku stanowi informację o stanie wód.
Żywe wskaźniki czystości wód

Źródło: Wikipedia.org, Pexels.com

Rak bardzo szlachetny
Na Śląsku Opolskim wciąż zachowały się stanowiska ważnego z ekologicznego punktu widzenia gatunku – raka szlachetnego, inaczej zwanego rakiem rzecznym. Spotkać go możemy w Nadleśnictwie Turawa, w wodach rzeki Bogacicy. Jego obecność w tym akwenie świadczy o wysokiej jakości wód. Niestety, z powodu coraz większych zanieczyszczeń polskich wód jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Oprócz niewystarczającej ochrony wód rakowi szlachetnemu zagrażają inne gatunki obcych raków, które roznoszą chorobę zwaną dżumą raczą. Choroba ta dziesiątkuje osobniki naszego rodzimego gatunku raka i jest drugą trudną do wyeliminowania przyczyną wymierania raka rzecznego.

Małż gałeczka rzeczna
Naturalnie zachowane fragmenty rzek Nadleśnictwa Opolskiego sprzyjają występowaniu organizmów wskaźnikowych, do których zaliczyć możemy gałeczkę rzeczną. Gatunek tego mięczaka żyje w naturalnej dolinie rzeki Myśliny i świadczy o niewielkim zanieczyszczeniu wody substancjami związanymi z działalnością człowieka. Pomimo dużego znaczenia ekologicznego, gatunek ten ma status gatunku narażonego na wyginięcie i objęty jest częściową ochroną gatunkową. Gatunek tego małża jest szczególnie wrażliwy na niedobór tlenu w wodzie, co jest spowodowane coraz większym zanieczyszczeniem wód. Gałeczka rzeczna jest istotna dla cykli życiowych innych gatunków, takich jak na przykład przywry, dla których stanowi funkcję żywiciela pośredniego w cyklu rozwojowym. 

Jak ryba w wodzie
Dytiscus circumflexus to rzadki gatunek chrząszcza z rodziny pływakowatych. Chociaż należy do rodzaju pływaków, tak jak wszystkim nam znany pływak żółtobrzeżek, to jego obecność świadczy o niskim zanieczyszczeniu wód. Spotkać go możemy przy lewym brzegu Odry, przy najlepiej zachowanych kompleksach lasów liściastych Pradoliny Wrocławskiej na obszarze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 20 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama