Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 16:19
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Dobrzeń „za”, Opole „przeciw”?

Kolejny spór na linii Dobrzeń Wielki - Opole. Tym razem dotyczy on długo wyczekiwanej budowy obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 454, która ominęłaby Dobrzeń Wielki, Dobrzeń Mały oraz dzielnicę Opole-Borki. Okazuje się, że 60% drogi miałoby przebiegać przez teren stołecznego miasta województwa. Zdaniem Zarządu Dróg Wojewódzkich prezydent Arkadiusz Wiśniewski mógłby zainicjować rozpoczęcie prac projektowych. Władze miasta jednak uważają, iż sprawa ich nie dotyczy.
Dobrzeń „za”, Opole „przeciw”?

Temat budowy obwodnicy wspominanych miejscowości ciągnie się od dobrej dekady. Ponad 10 lat temu gmina Dobrzeń Wielki zleciła przygotowanie koncepcji budowy obwodnicy. Miała ona zmniejszyć ruch na drodze wojewódzkiej nr 454 w miejscowościach Czarnowąsy, Borki, Dobrzeń Wielki i Dobrzeń Mały. 

Pierwszym etapem inwestycji miało być wybudowanie obwodnicy Czarnowąsów. W kwietniu 2016 roku rozpoczęto prace budowlane. Była to największa inwestycja zrealizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Jej koszt to 120 mln zł. W listopadzie 2017 roku oddano do użytku obwodnicę Czarnowąsów. Realizacja tej inwestycji rozpoczęła się jeszcze w czasach, gdy ta opolska dzielnica była sołectwem gminy Dobrzeń Wielki. Już wtedy planowano wydłużenie obwodnicy tak, aby omijała ona miejscowości Dobrzeń Wielki, Dobrzeń Mały oraz Borki, przez które przebiega ruchliwa droga wojewódzka nr 454. Póki co na obietnicach się skończyło. 

Mieszkańcy chcą obwodnicy
Hałas, smog, pękające ściany budynków, niemożność włączenia się do ruchu przy wyjeździe z posesji i ginące na drogach zwierzęta to tylko niektóre uciążliwości, na które skarżą się mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki. Warto też dodać, że na drodze wojewódzkiej nr 454 w Dobrzeniu Wielkim znajdują się dwa niebezpieczne łuki. W dodatku natężenie ruchu na tym odcinku wciąż rośnie średnio o 10 proc. rocznie. Obecnie przejeżdża tamtędy 15 tysięcy samochodów na dobę. Takie natężenie ruchu to również większe ryzyko wypadków i kolizji. Według danych Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim (z 23 listopada 2022 roku) od początku 2021 roku do chwili podania statystyk na wspomnianym odcinku doszło do 85 kolizji i 12 wypadków. To najbardziej obciążona droga wojewódzka na Opolszczyźnie.

Powołano społeczny komitet
W listopadzie 2021 roku w gminie Dobrzeń Wielki powołano Społeczny Komitet Dokończenia Budowy Obwodnicy. Jego przedstawiciele podkreślają, że podjęli już szereg działań, których celem jest możliwie jak najszybsze sfinalizowanie inwestycji.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 marzec - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama