Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 19:53
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Tanio już nie będzie

Mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki oraz dzielnicy Opole-Czarnowąsy są zbulwersowani podwyżkami cen za korzystanie z sieci ciepłowniczej. Niektórzy odbiorcy płacą obecnie nawet dwa razy więcej za ogrzewanie niż rok temu.
Tanio już nie będzie

Autor: Czas na Opole

Pierwsze problemy dotyczące sieci ciepłowniczej (za pośrednictwem której dostarczane jest ciepło będące produktem ubocznym funkcjonowania Elektrowni Opole) rozpoczęły się już dwa lata temu. Wówczas podmiotem odpowiedzialnym za dzierżawę i zarządzenie siecią była spółka Elkom. Jesienią 2021 roku przedsiębiorstwo zaczęło wysyłać do mieszkańców pisma z informacją, że zamierza zrezygnować z dzierżawy sieci. Powodem miał być brak funduszy na modernizację systemu ciepłowniczego. Na odbiorców padł strach, że kaloryfery będą zimne. Sprawa dotyczyła około 4 tysięcy osób.

Umowa ze spółką Elkom na dzierżawę sieci wygasła 31 grudnia 2022 roku. Na szczęście w porę udało się znaleźć nowego operatora. Od 1 stycznia 2023 roku jest nim Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA. Pojawiły się jednak nowe problemy. Początkowo przypuszczano, że cena za ogrzewanie w roku bieżącym może wzrosnąć o ponad 100%. 

Dziś wiadomo, że nowe stawki mocno obciążą portfele mieszkańców. Pod koniec zeszłego roku średnia miesięczna opłata za dostawę ciepła dla odbiorców z Czarnowąsów i Dobrzenia Wielkiego wynosiła 69,71 zł netto + 5% VAT. Od 1 stycznia 2023 roku średnia stawka wzrosła do 157 zł netto + 23% VAT. 
Dyrektor ds. handlowych ECO SA Tomasz Piętka wymienia trzy przyczyny wzrostu stawek za ciepło. Pierwsza z nich to 104-procentowy wzrost produkcji ciepła w elektrowni Opole. Druga dotyczy podwyżek kosztów związanych z dystrybucją ciepła za pośrednictwem sieci. Trzecia składowa to koniec obowiązywania rządowej tarczy antykryzysowej w zakresie ciepłownictwa.

Obecnie z sieci ciepłowniczej korzysta ok. 1300 podmiotów. Są to zarówno budynki mieszkalne, jak i obiekty użyteczności publicznej.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 16 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama