Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 19:29
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Rosół ocalony? Przydomowe kury bez rejestracji?

Po artykułach w ostatnich dniach m.in. w mediach lokalnych o obowiązku rejestracji drobiu, ministerstwo rozpoczęło pracę nad zmianą przepisów. Czyżby domowy rosół został tym samym ocalony?
Rosół ocalony? Przydomowe kury bez rejestracji?

Autor: Canva

Przypomnijmy, zgodnie z nowa ustawą z 4 listopada 2022r, o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt każdy właściciel drobiu – nawet jednej kury – jest zobowiązany zarejestrować w ARiMR tzw. zakład drobiu. Termin na zgłoszenie drobiu to trzy miesiące od wejścia w życie ustawy, czyli do 6 kwietnia br.

Po publikacjach na portalach gazet zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, do którego należy także Tygodnik Ziemi Opolskiej, w sieci zawrzało. Dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy różnych regionów Polski zaczęli interweniować w ministerstwie. Resort wydał oficjalny komunikat w piątek 17 lutego po południu.

Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, na razie nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu - czytamy w komunikacie MRiRW.

Na naszym portalu pisaliśmy o sprawie absurdalnych przepisów. To rolnicy zwrócili się z prośbą o nagłośnienie kuriozalnych regulacji prawnych, z których wynikało, że jedna kura będzie traktowana jak hodowla i trzeba  będzie ją zarejestrować. Do tego stopnia, że niektórzy zastanawiali się nawet nad likwidacją stada. Hodowcy, stowarzyszenia i związki rolnicze apelowały o zmianę tych przepisów. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołuje się w komunikacie na podstawę prawną:

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji.

W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama