Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 września 2022 00:55
Przeczytaj:
Reklama https://bigbagnagruz.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Niezwykły wykład w plenerze

W dniu 17 sierpnia członkowie sekcji rowerowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krapkowicach odwiedzili ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną na terenie kopalni wapienia „Górażdże”.
Niezwykły wykład w plenerze

Seniorom wycieczka bardzo się spodobała. Studenci UTW postanowili opisać walory ścieżki, aby zachęcić również innych do takich pouczających wędrówek, które na dodatek mają też walory rekreacyjne.

„Ścieżka znajduje się na terenie czynnej kopalni. Można ją zwiedzać wirtualnie https://www.aktywniwregionie.pl/sites/default/static/aktywniwregionie.pl/spacerWirtualny/ lub po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownictwem kopalni „Górażdże” w zorganizowanych grupach. My wybraliśmy to drugie rozwiązanie. Mogło ono dojść do skutku dzięki uprzejmości kierownika kopalni, który był naszym przewodnikiem.

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna ma dwa kilometry długości. Powstała w 2009 roku w ramach ochrony bioróżnorodności. Została zaprojektowana głównie jako przedsięwzięcie służące edukacji przyrodniczej. W znakomity sposób ukazuje walory przyrodnicze terenu, na którym się znajduje. Program ten Górażdże Cement SA prowadzi we współpracy z przyrodnikami z Uniwersytetu Opolskiego. 

Na ścieżce umieszczono liczne tablice informacyjne z opisem występujących tu cennych gatunków flory i fauny. Znajdują się tu także różnorodne stanowiska widokowe. 

okonując reaktywacji terenu kopalni skatalogowano oraz zinwentaryzowano florę i faunę znajdującą się na terenie wyrobisk. Przygotowano siedliska zastępcze dla wybranych gatunków, aby dokonać przesadzenia z miejsc zagrożonych eksploatacją na siedliska zastępcze. Przesadzono wiele chronionych gatunków roślin (m.in. takich jak jarząb brekinia, gnieźnik leśny, przylaszczka pospolita, buławnik wielkokwiatowy, storczyk). Planując nasadzenia wykorzystano nowe miejsca spływu wody. Stworzono dogodne warunki egzystencji dla ssaków, gadów, owadów i ptaków.  

Z biegiem upływających lat przyroda zrobiła swoje. Teren zamieszkały również nowe gatunki owadów, ptaków, zwierząt i płazów. Pojawiły się nigdy niewystępujące tu rośliny, których nikt nie nasadził. W oczkach wodnych zrodziło się życie, pływają ryby, wieczorami kumkają żaby. Przyroda jeszcze raz pokazała, że znakomicie daje sobie radę sama i często rządzi się swoimi prawami.

Na zakończenie spaceru ubogaceni wiedzą na temat walorów przyrodniczych tego niezwykłego miejsca odpoczywaliśmy w cieniu drzew. Piekliśmy też kiełbaski na grillu rozpalonym przez kierownika kopalni. Pomyślano tu dosłownie o wszystkim, także o miejscu odpoczynku i relaksu dla gości odwiedzających dawne wyrobisko”.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 8 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamapromienniki
Reklama
Reklama