Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 08:35
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Niezwykły wykład w plenerze

W dniu 17 sierpnia członkowie sekcji rowerowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krapkowicach odwiedzili ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną na terenie kopalni wapienia „Górażdże”.
Niezwykły wykład w plenerze

Seniorom wycieczka bardzo się spodobała. Studenci UTW postanowili opisać walory ścieżki, aby zachęcić również innych do takich pouczających wędrówek, które na dodatek mają też walory rekreacyjne.

„Ścieżka znajduje się na terenie czynnej kopalni. Można ją zwiedzać wirtualnie https://www.aktywniwregionie.pl/sites/default/static/aktywniwregionie.pl/spacerWirtualny/ lub po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownictwem kopalni „Górażdże” w zorganizowanych grupach. My wybraliśmy to drugie rozwiązanie. Mogło ono dojść do skutku dzięki uprzejmości kierownika kopalni, który był naszym przewodnikiem.

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna ma dwa kilometry długości. Powstała w 2009 roku w ramach ochrony bioróżnorodności. Została zaprojektowana głównie jako przedsięwzięcie służące edukacji przyrodniczej. W znakomity sposób ukazuje walory przyrodnicze terenu, na którym się znajduje. Program ten Górażdże Cement SA prowadzi we współpracy z przyrodnikami z Uniwersytetu Opolskiego. 

Na ścieżce umieszczono liczne tablice informacyjne z opisem występujących tu cennych gatunków flory i fauny. Znajdują się tu także różnorodne stanowiska widokowe. 

okonując reaktywacji terenu kopalni skatalogowano oraz zinwentaryzowano florę i faunę znajdującą się na terenie wyrobisk. Przygotowano siedliska zastępcze dla wybranych gatunków, aby dokonać przesadzenia z miejsc zagrożonych eksploatacją na siedliska zastępcze. Przesadzono wiele chronionych gatunków roślin (m.in. takich jak jarząb brekinia, gnieźnik leśny, przylaszczka pospolita, buławnik wielkokwiatowy, storczyk). Planując nasadzenia wykorzystano nowe miejsca spływu wody. Stworzono dogodne warunki egzystencji dla ssaków, gadów, owadów i ptaków.  

Z biegiem upływających lat przyroda zrobiła swoje. Teren zamieszkały również nowe gatunki owadów, ptaków, zwierząt i płazów. Pojawiły się nigdy niewystępujące tu rośliny, których nikt nie nasadził. W oczkach wodnych zrodziło się życie, pływają ryby, wieczorami kumkają żaby. Przyroda jeszcze raz pokazała, że znakomicie daje sobie radę sama i często rządzi się swoimi prawami.

Na zakończenie spaceru ubogaceni wiedzą na temat walorów przyrodniczych tego niezwykłego miejsca odpoczywaliśmy w cieniu drzew. Piekliśmy też kiełbaski na grillu rozpalonym przez kierownika kopalni. Pomyślano tu dosłownie o wszystkim, także o miejscu odpoczynku i relaksu dla gości odwiedzających dawne wyrobisko”.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 8 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama