Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 08:11
Przeczytaj:
Reklama IMEX Pellet
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Chcą popularyzować haft dobrzeński

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim to placówka, która w swoich działaniach stara się łączyć nowoczesność z tradycją. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest popularyzacja dawnych wzorów lokalnego haftu. Ośrodkowi kultury udało się pozyskać na realizację swojego pomysłu wsparcie finansowe z programu EtnoPolska.
Chcą popularyzować haft dobrzeński
Autor: GOK Dobrzeń Wielki

Pod tą nazwą kryje się projekt Narodowego Centrum Kultury uruchomiony w 2018 roku. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Preferowane są zadania realizowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. Wspierane są unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury. Program adresowany jest do samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, kościołów i związków wyznaniowych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

W 2022 roku wpłynęło 1498 wniosków. Wyłoniono 300 beneficjentów, którzy na realizację zgłoszonych przedsięwzięć otrzymają w sumie 10 mln zł. Na liście podmiotów, które otrzymały dofinansowanie, znalazł się Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Pracownicy placówki postanowili przypomnieć mieszkańcom tego terenu o ręcznym haftowaniu lokalnych ornamentów kwiatowych. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 21 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama