Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 12:15
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Z tekstyliami już (nie) tylko do PSZOK-u

Na terenie powiatu opolskiego daje się zauważyć zmianę podejścia gmin do segregowania tekstyliów. Jeszcze niedawno samorządowcy zgodnie stali na stanowisku, że punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych wystarczą jako jedyne miejsca, gdzie będą przyjmowane. Dzisiaj już wiadomo, że tak nie jest. Są już pomysły, jak to zmienić.
Z tekstyliami już (nie) tylko do PSZOK-u

Źródło: Gmina Popielów

Od stycznia 2025 roku Polacy zobowiązani zostali do segregowania kolejnej frakcji, czyli tekstyliów. Wymóg ten wzbudza sporo kontrowersji. Dla gmin to problem, ponieważ wiąże się on z dodatkowymi kosztami. To jak będzie przeprowadzana zbiórka tej frakcji, zależy od rozwiązań przyjętych przez gminę (tak mówi ministerstwo). Minimum, które musi być zapewnione, to odbiór odpadów w PSZOK-ach. O innych możliwościach selektywnej zbiórki tekstyliów decyduje samorząd.

Zbiórki i pilotażowy program
Na terenie powiatu opolskiego daje się zauważyć zmianę podejścia gmin do segregowania tekstyliów. Gdy na początku roku rozmawialiśmy z ich przedstawicielami o obowiązku selektywnego zbierania odpadów tekstyliów i odzieży to samorządowcy zgodnie odpowiadali, że nie mają planów dołożenia dodatkowego pojemnika na tę frakcję. Stali na stanowisku, że mieszkańcy powinni je zawozić do PSZOK-ów. Nie rozważano organizacji innych sposobów zbiórki, gdyż to rozwiązanie postrzegane było jako optymalny finansowo mechanizm. Zapowiadano też, że sytuacja będzie monitorowana.

Od tamtej pory upłynęło niewiele czasu. A jak się okazuje, gminy zaczynają dokładniej analizować tę sytuację i wprowadzać nowe rozwiązania. Przykładem jest gmina Murów. Na jej terenie w każdym sołectwie (oprócz miejscowości Murów) zostały ustawione pojemniki na zużytą odzież. Są to czarne pojemniki z napisem „tekstylia” o pojemności 240 litrów.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 13 marca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama