Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 20:47
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Czy wszystkim wystarczy węgla?

Z informacji otrzymanych od wojewody opolskiego wynika, że gminy złożyły zapotrzebowanie na ponad 87 tysięcy ton węgla, który ma być sprzedawany przez nie po preferencyjnej cenie. Dziś wiadomo, iż wszystkie samorządy w naszym regionie przystąpią do tego rządowego przedsięwzięcia, jednak wciąż nie ma pewności, czy opału wystarczy dla wszystkich i jakiej będzie on jakości. Jak się okazuje, niejasności w tym temacie jest znacznie więcej.
Czy wszystkim wystarczy węgla?

Źródło: freepik.com

Obawy związane z mroźną zimą to w ostatnim czasie gorący temat. Im bliżej grudnia, tym większe lęki, że kaloryfery w naszych domach będą zimne. Problemowi ma zaradzić rządowy projekt ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy po preferencyjnych cenach. W ubiegłym tygodniu sejm przyjął do niego część naniesionych przez senat poprawek, które miały na celu m.in. rozstrzygnąć problem zakupu węgla przez gospodarstwa domowe, znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach. Ustawa została ostatecznie podpisana przez prezydenta 2 listopada, a w życie weszła następnego dnia.

Zgodnie z jej treścią, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły nabyć węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena ta jednak nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie samorządy będą mogły sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. 

Dane dotyczące tego, ile wynosi zapotrzebowanie na węgiel w naszym regionie od dłuższego czasu zbierał Opolski Urząd Wojewódzki. W tym celu do 31 października większość lokalnych samorządów przyjmowało w urzędach wstępne zgłoszenia na zakup węgla od swoich mieszkańców. Na ich podstawie oszacowano, że dla województwa opolskiego potrzeba ok. 87 tys. ton tego opału.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 3 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama