Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 20:30
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Jubileusz 95-lecia OSP Schodnia

Ochotnicza Straż Pożarna w Schodni została założona 20 października 1927 roku. Pierwszym prezesem był Fryderyk Tichauer, a naczelnikiem Ludwik Klimas. Dziś liczy 29 druhów czynnych oraz 20 wspierających. W 1995 roku jednostka jako pierwsza w Gminie Ozimek została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Od 1997 roku OSP Schodnia zajmuje czołowe pozycje w przeglądach operacyjno-technicznych na szczeblu województwa opolskiego. W 2013 r. zakupiono nowy wóz bojowy – Scania P400.
Jubileusz 95-lecia OSP Schodnia

Źródło: UGiM Ozimek

Na przestrzeni lat jednostka pozyskiwała coraz nowszy sprzęt. Obecnie straż posiada cztery pojazdy specjalistyczne: drabinę mechaniczną 37 m, samochód ciężki ratowniczo-gaśniczy, samochód lekki ratownictwa technicznego i samochód kwatermistrzowski.

Druhowie ze Schodni wielokrotnie brali udział w zdarzeniach ogólnokrajowych, w tym:
• w 1971 r. pożar rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach;
• w 1976 r. pożar stu dwudziestu hektarów lasu w Koniecpolu;
• w 1979 r. pożar w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego w Opolu;
• w 1992 r. pożar w Żaganiu, gdzie spłonęło 500 hektarów lasu;
• a także w 1992 r. roku pożar w Kuźni Raciborskiej, gdzie ogień strawił 10 tysięcy hektarów lasu.

Bardzo dużą ofiarnością strażacy ze Schodni wykazali się podczas powodzi tysiąclecia w roku 1997. Prowadzili działania nie tylko w miejscowości Schodnia, ale ratowali również Hutę Szkła Jedlice i przysiółek Pastwisko. W roku 2010 jednostka brała udział w powodzi, która ponownie objęła Schodnię i Hutę Szkła. W tym samym roku poszerzono zakres działania o ratownictwo wysokościowe. Jednostka rocznie zostaje zadysponowana do około stu zdarzeń różnego rodzaju. Obecnie coraz częściej wyjeżdża do akcji o charakterze medycznym, a także do wszelkich miejscowych zagrożeń.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 27 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama