Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 lipca 2025 03:03
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Uczniowie nadal będą mieli trzy godziny języka mniejszościowego

Sejm zmniejszył finansowanie nauki języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej o prawie 40 milionów złotych. Efektem tej decyzji jest zmniejszenie wymiaru godzin przeznaczonych na dodatkową naukę języka dla uczniów należących do mniejszości niemieckiej. Prószkowski samorząd dopłaci ze swojego budżetu, aby uczniowie z terenu gminy wciąż uczęszczali na trzy lekcje tygodniowo.
Uczniowie nadal będą mieli trzy godziny języka mniejszościowego

Przedstawiciele wielu gmin z terenu Opolszczyzny uważają obcięcie liczby godzin nauczania języka mniejszościowego za niesprawiedliwe działania, tym bardziej, że wprowadzone zmiany dotyczą wyłącznie języka niemieckiego. Część samorządów zdecydowała się więc na dopłacenie ze swoich budżetów, aby wymiar godzin nie uległ zmianie. Taką decyzję podjęto również w gminie Prószków. Została ona ogłoszona podczas absolutoryjnej sesji pod koniec czerwca. 

Decyzja o dalszym nauczaniu języka mniejszości narodowej w niezmienionym wymiarze trzech godzin tygodniowo wynika z ogromnego zainteresowania rodziców nauczaniem tego języka i prośbami skierowanymi do burmistrza Prószkowa o pozostawieniu liczby godzin na dotychczasowym poziomie. W tej sprawie przeprowadzono również konsultacje z dyrektorami szkół podstawowych.

- Uważam, że znajomość dwóch języków obcych, czyli niemieckiego oraz angielskiego, to w dzisiejszej rzeczywistości konieczność – tłumaczy swoją decyzję burmistrz Prószkowa Krzysztof Cebula. - Ponadto znajomość języka niemieckiego przez młodzież naszego regionu jest wielkim argumentem dla kapitału zagranicznego, szczególnie niemieckiego, który na Opolszczyźnie realizuje swoje inwestycje. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 21 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowymAutor komentarza: uczenTreść komentarza: Warto doceniać szkolną naukę, nawet jeśli na początku wydaje się nużąca.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:50Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama