Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 07:47
Przeczytaj:
Reklama IMEX Pellet
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Uczniowie nadal będą mieli trzy godziny języka mniejszościowego

Sejm zmniejszył finansowanie nauki języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej o prawie 40 milionów złotych. Efektem tej decyzji jest zmniejszenie wymiaru godzin przeznaczonych na dodatkową naukę języka dla uczniów należących do mniejszości niemieckiej. Prószkowski samorząd dopłaci ze swojego budżetu, aby uczniowie z terenu gminy wciąż uczęszczali na trzy lekcje tygodniowo.
Uczniowie nadal będą mieli trzy godziny języka mniejszościowego

Przedstawiciele wielu gmin z terenu Opolszczyzny uważają obcięcie liczby godzin nauczania języka mniejszościowego za niesprawiedliwe działania, tym bardziej, że wprowadzone zmiany dotyczą wyłącznie języka niemieckiego. Część samorządów zdecydowała się więc na dopłacenie ze swoich budżetów, aby wymiar godzin nie uległ zmianie. Taką decyzję podjęto również w gminie Prószków. Została ona ogłoszona podczas absolutoryjnej sesji pod koniec czerwca. 

Decyzja o dalszym nauczaniu języka mniejszości narodowej w niezmienionym wymiarze trzech godzin tygodniowo wynika z ogromnego zainteresowania rodziców nauczaniem tego języka i prośbami skierowanymi do burmistrza Prószkowa o pozostawieniu liczby godzin na dotychczasowym poziomie. W tej sprawie przeprowadzono również konsultacje z dyrektorami szkół podstawowych.

- Uważam, że znajomość dwóch języków obcych, czyli niemieckiego oraz angielskiego, to w dzisiejszej rzeczywistości konieczność – tłumaczy swoją decyzję burmistrz Prószkowa Krzysztof Cebula. - Ponadto znajomość języka niemieckiego przez młodzież naszego regionu jest wielkim argumentem dla kapitału zagranicznego, szczególnie niemieckiego, który na Opolszczyźnie realizuje swoje inwestycje. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 21 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama