Jak to będzie działać? W ramach porozumienia utworzone zostanie stanowisko dostępowe. Będzie się ono znajdować w pomieszczeniu dyżurnego niemodlińskiego komisariatu. W efekcie policjanci będą mieć przez 24 godz. na dobę i 7 dni w tygodniu dostęp do kamer monitoringu, które znajdują się na terenie gminy Komprachcice. Jak do tej pory zamontowano je w trzech miejscowościach: Komprachcicach, Polskiej Nowej Wsi i Wawelnie. Warto też dodać, że porozumienie zakłada możliwość dołączania kolejnych kamer poprzez aktualizację załącznika z punktami kontrolnymi monitoringu wizyjnego.
Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Opolu zauważają nowatorski charakter tego przedsięwzięcia. Obie strony zyskują nowe narzędzie, które może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.
- Rzeczywiście, gmina Komprachcice jest pierwszym samorządem w powiecie opolskim, który zdecydował się na taki krok - mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu asp. Przemysław Kędzior. - Niewątpliwie, ta inicjatywa w wydaniu naszej komendy ma eksperymentalny charakter. My jako policjanci będziemy się jej na pewno uważnie przyglądać. Niewątpliwie, możliwość przekazywania monitoringu na bieżąco z ponad dwudziestu kamer wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na terenie gminy Komprachcice. Tym bardziej że będzie on miał charakter ciągły. Policjanci będą mogli szybciej reagować na niepokojące sytuacje. Liczymy też na to, że monitoring może też pomóc nam przy rozwiązaniu kryminalnych spraw z tego terenu.
Z kolei władze gminy Komprachcice podkreślają, że ważne są wszystkie działania i inicjatywy, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na tym terenie. Jednak porozumienie dotyczące dostępu do gminnego monitoringu, czyni gminę wyjątkową. To właśnie tutejsi samorządowcy przecierają te szlaki jako pierwsi.
- Od wielu lat zabiegaliśmy o to porozumienie - podkreśla wójt Leonard Pietruszka. – I teraz stało się ono czymś, co wyróżnia nas na tle innych gmin. Jednak opracowanie tego porozumienia nie należało do prostych. Tym bardziej że nie mieliśmy się na kim wzorować. Zazwyczaj takie monitoringi funkcjonują w dużych miastach w oparciu o inne zasady. I trudno je było przenieść na grunt naszej, małej wiejskiej gminy. Dla nas ważne jest to, że dostęp do kamer daje możliwość jak najszybszej reakcji na jakiekolwiek niepokojące wydarzenia, które zauważy dyżurny niemodlińskiego komisariatu.
Leonard Pietruszka dodaje, że podpisanie tego porozumienia przez policję nie byłoby możliwe bez zgody mieszkańców. Przez lata wyrażali oni zgodę, aby z funduszu sołeckiego poszczególnych miejscowości budować system monitoringu gminnego.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 8 maja - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze