Nowe przepisy, wynikające z nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny, zakazują utrwalania wizerunku obiektów infrastruktury krytycznej, wojskowych oraz innych miejsc o strategicznym znaczeniu bez specjalnego zezwolenia. Dotyczy to nie tylko profesjonalnych fotografów czy dziennikarzy, ale również osób robiących zdjęcia amatorsko – np. smartfonem czy dronem. Zakaz obejmuje m.in.: obiekty wojskowe, strategiczne budynki i urządzenia kolejowe, infrastrukturę energetyczną, porty lotnicze i morskie oraz obiekty telekomunikacyjne. Co istotne, ograniczenia dotyczą nie tylko fotografowania z poziomu ziemi, ale także z powietrza – w tym przy użyciu dronów, motolotni czy innych statków bezzałogowych.
Specjalne oznakowanie
Aby ułatwić identyfikację miejsc, w których obowiązuje zakaz, MON wprowadził specjalny znak „Zakaz fotografowania” w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i arabskim. Tablice będą umieszczane m.in.: na ogrodzeniach (co 300 metrów), przy bramach wjazdowych i na fasadach budynków. Jeśli planujemy fotografować w pobliżu obiektów mogących mieć status infrastruktury krytycznej, warto zwrócić uwagę na takie oznaczenia. Ich ignorowanie może skutkować interwencją służb porządkowych – zarówno cywilnych, jak i wojskowych.
Jak fotografować legalnie?
Jeśli zdjęcie lub nagranie obiektu infrastruktury krytycznej jest konieczne (np. dla celów reporterskich, badawczych czy komercyjnych), można wystąpić o specjalne zezwolenie. Wniosek należy złożyć – w formie pisemnej lub elektronicznej (z podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym) – do podmiotu zarządzającego danym obiektem.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 24 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze