Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 24 czerwca 2022 23:42
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Będą fotopułapki

W czasach rosnących kosztów gospodarowania odpadami gminy z terenu powiatu opolskiego korzystają z różnych rozwiązań. Próbują uświadamiać mieszkańców czy organizują akcje sprzątania. W te działania również angażują się placówki edukacyjno-wychowacze, organizacje pozarządowe czy sołectwa. Coraz częściej samorządy decydują się też na montowanie fotopułapek.
Będą fotopułapki
Autor: Nadleśnictwo Opole

Do niedawna najczęściej montowały je nadleśnictwa. Głównie miały zabezpieczać przed kradzieżą drewna w lesie. Teraz coraz częściej na zainstalowanie tego typu urządzeń decydują się gminy. W ten sposób chcą zapobiegać powstawaniu dzikich wysypisk śmieci. Na liście samorządów, który dysponuje takim sprzętem, są m.in. gminy Łubniany oraz Turawa. 

Fotopułapki to leśne kamery wyposażone w czujnik ruchu, który w momencie wykrycia poruszającego się obiektu takiego jak człowiek, zwierzę czy pojazd, aktywuje proces wykonywania zdjęć lub nagrywania filmu. Zazwyczaj są one stosowane w szczególności do ochrony mienia, zabezpieczania przed wandalami, a ostatnio coraz częściej w celu kontroli nielegalnego wywozu śmieci.

W przypadku gminy Łubniany w zeszłym roku podjęto decyzję o zamontowaniu aż 11 fotopułapek. 

Jak wówczas tłumaczył zastępca wójta Mariusz Piestrak, miały być one rozmieszczone we wszystkich sołectwach gminy. Chodziło o miejsca, gdzie nielegalne wysypiska najczęściej powstawały. O wskazanie takich miejsc poproszono sołtysów, którzy bardzo dobrze znają swoje tereny.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 9 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama