Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 14:21
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Pomagać czy… brać kasę?

Atmosfera przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi jest coraz bardziej gorąca. Jak zwykle w tym czasie powraca także temat diet, jakie przysługują radnym. Pojawia się pytanie: czy dla kandydatów to ważna, a może tylko jedyna motywacja do walki o głosy wyborców? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Pomagać czy… brać kasę?

W tym wydaniu „Tygodnika Ziemi Opolskiej” wzięliśmy pod lupę diety radnych gmin z terenu powiatu opolskiego. W tekście uwzględniliśmy również uposażenie, na jakie mogą liczyć radni powiatu opolskiego. 

Należy na początku wyjaśnić, że dieta to nie wynagrodzenie dla radnego. Ma wyłącznie skompensować wydatki związane z pełnieniem obowiązków. Diety nie są opodatkowane, jednak pod pewnymi warunkami, mogą one być ryczałtowane. Kwota, zasady wypłacania oraz obniżania jej wysokości określa rada gminy. 

W praktyce kwoty te mają swoje ustawowe ograniczenia. Zależą one od ustawy budżetowej, wielkości gminy oraz samych radnych. Ustalając wysokość swoich uposażeń radni muszą zmieścić się w widełkach narzuconych przez prawo.  

Wysokość diet przysługujących radnemu gminy nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej, określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W 2024 roku wynosi ona 1789,42 zł. Maksymalna wysokość diet  przysługujących radnemu gminy w ciągu miesiąca łącznie wynosi 4294,61 zł. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 7 marca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama