Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:54
Przeczytaj:
Reklama https://slascysamorzadowcy.pl/kandydaci/
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Chcą wspierać sołectwo

Mieszkańcy wsi Prądy podjęli decyzję o utworzeniu dwóch nowych organizacji. Jedną z nich jest Stowarzyszenie „Prądy – Nasz Mały Świat”. Na początku marca zarejestrowane zostało również Koło Gospodyń Wiejskich „Szczypta Prądu”.
Chcą wspierać sołectwo

Stowarzyszenie będzie wspomagać działalność wsi

Mieszkańcy miejscowości od dawna zastanawiali się nad powołaniem organizacji pozarządowej.

- My jako rada sołecka mamy ograniczone możliwości pozyskiwania środków finansowych na realizację naszych pomysłów – tłumaczy prezes nowej organizacji i sołtys Andrzej Piotrowicz. – Od kilku lat myśleliśmy o tym, aby powołać stowarzyszenie. Rada sołecka nie ma osobowości prawnej, a to utrudnia zdobywanie pieniędzy na rozwój miejscowości. Stowarzyszenie staje się więc bardzo atrakcyjną organizacją. Będziemy mogli ubiegać się o granty, które w tej chwili są dla nas niedostępne.

Odbyło się już zebranie założycielskie. Jeśli chodzi o profil działalności stowarzyszenia, to będzie to szeroko rozumiana działalność na rzecz wsi. Są pomysły, aby spróbować pozyskać pieniądze na remont kościoła w Prądach czy działania inwestycyjne w tutejszej świetlicy. Duże znaczenie będzie miała też integracja mieszkańców wsi. Póki co społecznicy czekają na decyzję o zarejestrowaniu swojego stowarzyszenia, potem chcą szybko przystąpić do pierwszych działań. Na liście tych najważniejszych znajdują się 750. urodziny wsi. Ta wielka uroczystość zaplanowana jest na pierwszą połowę lipca.

„Szczypta Prądu” już działa

Pod nazwą „Szczypta Prądu” kryje się koło gospodyń wiejskich, które postanowiono założyć w Prądach. Nowy podmiot został zarejestrowany 2 marca. Grupę założycielską organizacji utworzyło 27 osób. Aktualnie KGW „Szczypta Prądu” liczy 33 członków i członkiń. Najstarsi z nich mają powyżej 70 lat. Działalnością w kole zainteresowały się również nastolatki - tworzą one grupę nieformalną.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 7 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protestAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Przepiękne ozdoby! :) Dużo zdrowia dla Pani Hildegardy! :)Data dodania komentarza: 26.12.2023, 18:23Źródło komentarza: O tym, jak powstają świąteczne ozdoby
Reklama
Reklama