- W Raszowej ponad 100 dzieci wzięło udział w tygodniowych warsztatach edukacyjnych w ramach Letniego Laboratorium Talentów.
- Program obejmował stolarkę, mechanikę, cyrk, robotykę i literackie gotowanie.
- Projekt organizowany przez Pro Liberis Silesiae zastępuje znane „Mini Miasto” i zdobywa coraz większą popularność.
Na tydzień wiejska Raszowa zamieniła się w miejsce, gdzie dzieci rządziły światem – własnym, zbudowanym z marzeń, pasji i bardzo konkretnych umiejętności. Bez telefonów, bez szkolnych ławek, za to z narzędziami, kostiumami i literackimi przepisami – Letnie Laboratorium Talentów pokazało, że wakacje mogą być trampoliną do przyszłości.
Od poniedziałku do piątku, na placu zabaw w Raszowej (gmina Tarnów Opolski), codziennie rano pojawiało się ponad stu młodych uczestników z całego regionu. Czekało na nich miasteczko namiotów, w których ukryto prawdziwe skarby – tematyczne pracownie, prowadzone przez specjalistów i pasjonatów.
Była tam stolarnia, w której młode ręce budowały drewniane konstrukcje, dział mechaniki, gdzie pod opieką fachowców wymieniano opony i olej w samochodzie, oraz przestrzeń LEGO robotyki z programowaniem drukarki 3D. Najwięcej śmiechu i emocji budziła jednak cyrkowa arena z klownami, akrobatyką i pantomimą.
Nowością tegorocznej edycji była kuchnia literacka – nietypowe połączenie gotowania i literatury. Dzieci wcielały się w role kulinarnych detektywów, odtwarzając dania znane z ulubionych książek.
Zajęcia odbywały się w upale i słońcu, które w ciągu tygodnia nie odpuszczało, ale ani uczestnikom, ani zaangażowanym w organizację osobom nie brakowało energii. Bo tu nie chodziło tylko o zabawę – to był tydzień intensywnego odkrywania siebie, swoich zdolności i... zupełnie nowego spojrzenia na edukację.
Letnie Laboratorium Talentów – organizowane przez stowarzyszenie edukacyjne Pro Liberis Silesiae – od trzech lat zastępuje „Mini Miasto”. A patrząc na tempo zapisów, które w marcu wyczerpały się w godzinę, i skalę przedsięwzięcia, wygląda na to, że Raszowa znalazła swój przepis na wakacyjny sukces.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała redakcja Tygodnika Ziemi Opolskiej i Tygodnika Krapkowickiego.
Napisz komentarz
Komentarze