Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 lipca 2025 13:41
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama Senator RP Beniamin Godyla
35 lat działalności Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie

TSKN świętuje 35-lecie i zapowiada nowe wyzwania dla Mniejszości Niemieckiej w Polsce

W Kędzierzynie-Koźlu odbyło się coroczne Zebranie Delegatów TSKN. Organizacja podsumowała 35 lat działalności i przedstawiła cele na przyszłość — edukacja, ochrona języka i budowanie mostów międzykulturowych to dziś kluczowe wyzwania dla Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
Delegaci TSKN podczas zebrania w Kędzierzynie-Koźlu z okazji 35-lecia organizacji

Autor: TSKN

Coroczne Zebranie Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) w Kędzierzynie-Koźlu w sobotę 24 maja było nie tylko okazją do podsumowania 35-letniej historii, ale także do zarysowania przyszłości w dynamicznie zmieniającym się środowisku regionalnym.

Obrady, które rozpoczęły się od symbolicznego odśpiewania „Oberschlesienlied”, były nie tylko wyrazem kulturowej tożsamości, ale także refleksją nad wyzwaniami, które stoją przed Mniejszością Niemiecką w Polsce. Wśród głównych tematów poruszanych podczas spotkania znalazły się edukacja, ochrona języka oraz współpraca międzynarodowa.

Przewodniczący TSKN, Rafał Bartek, w swoim przemówieniu podkreślił ewolucję celów organizacji: 

- W tym roku obchodzimy 35-lecie TSKN. Młodzież z BJDM mogłaby więc powiedzieć - teraz to już naprawdę dorośliście, bo ich członkostwo zwyczajne kończy się w wieku 35 lat. I jest w tym porównaniu trochę prawdy, bo wyzwania, przed którymi stoimy, są inne niż 35 lat temu. Wtedy nasi przedstawiciele często musieli walczyć o rzeczy fundamentalne - dostęp do języka, dostęp do kultury, możliwość kultywowania własnych tradycji i historii. Dziś często walczymy o szczegóły, a to bywa trudniejsze. Wiemy na przykład, jak ważne jest dla nas nauczanie w przedszkolach i szkołach, ale wiemy też, że powinno być znacznie lepiej. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebujemy rozwiązań systemowych. Zwłaszcza w Polsce, gdzie tak wiele jest zarządzane centralnie, ale i regulowane aspekty regionalne, specyficzne dla mniejszości, giną zbyt szybko. Potrzebujemy dobrych, zaangażowanych nauczycieli, ale też działaczy DFK, bo potrzebujemy multiplikatorów naszych wartości, naszej tradycji, języka i kultury. Musimy być świadomi, że w zglobalizowanym świecie kultury mniejszości są tym, co robi różnicę i za czym tęskni wielu ludzi. Mamy dobrą pozycję, utrzymujemy kontakty z rządem niemieckim i polskim. Jesteśmy prawdziwymi budowniczymi mostów! – mówił podczas zebrania przewodniczący Rafał Bartek.

W spotkaniu wzięli udział między innymi zaproszeni goście, w tym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Tomasz Siemoniak, Europoseł Andrzej Buła, Wicekonsul RFN we Wrocławiu Thorsten Göhler, czy Duszpasterz Mniejszości Narodowych Diecezji Opolskiej ks. dr hab. Piotr Tarlinski.

Delegaci jednogłośnie zatwierdzili sprawozdania, udzielając absolutorium Zarządowi i przegłosowując plan pracy na rok 2025. 

W obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich, TSKN wzywa do zaangażowania się w publiczne życie oraz do obrony praw językowych mniejszości. Apelują również o budowanie pozytywnej atmosfery wokół języka niemieckiego i polsko-niemieckich relacji, które odgrywają kluczową rolę w umacnianiu spójności społecznej.

TSKN, zrzeszające ponad 22 000 członków, jest kluczowym graczem w kształtowaniu kulturalnego krajobrazu regionu opolskiego i lublinieckiego. Dzięki licznej aktywności, w tym projektom edukacyjnym i kulturalnym, organizacja odgrywa istotną rolę w życiu społecznym regionu.

W ramach 35-lecia, delegaci spędzili dzień poprzedzający Zebranie na kongresie, gdzie dyskutowano nad przyszłością edukacji młodzieży oraz roli Mniejszości Niemieckiej jako elementu wzbogacającego lokalną tożsamość.

TSKN nieustannie angażuje się w rozwój społeczności lokalnej, organizując projekty takie jak letnie obozy muzyczne, wsparcie artystyczne oraz inicjatywy charytatywne na rzecz osób niesamodzielnych i poszkodowanych przez klęski naturalne.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: W którym roku wybudowano kościół protestancki a kiedy spłonąłData dodania komentarza: 29.06.2025, 16:39Źródło komentarza: Z historii niemodlińskich kościołówAutor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama