Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 23:55
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Kontrole szczepionkowe

W powiecie opolskim podobnie jak w całym kraju ruszyła masowa kontrola szczepień w przychodniach. Chodzi o ustalenie liczby faktycznie zaszczepionych i niezaszczepionych dzieci, mieszkających na danym terenie. Przyczyną kontroli jest rosnąca fala zakażeń chorób, przed którymi jeszcze niedawno skutecznie chroniły szczepionki.
Kontrole  szczepionkowe

Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski zapowiedział wielką kontrolę kart szczepień 7,5 miliona dzieci. Cała procedura ruszyła 1 kwietnia tego roku we wszystkich punktach szczepień w całej Polsce. 

- W związku z tym w województwie opolskim do kontroli zaplanowano 210 punktów szczepień, w których przeprowadzane są szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży, w tym 47 w mieście Opole i powiecie opolskim. – wyjaśnia Elżbieta Domaszewska z Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. - Do dnia dzisiejszego w Opolu i powiecie opolskim skontrolowano 7 punktów. 

Elżbieta Domaszewska podkreśla, że we wszystkich powiatach kontrole przeprowadzane są przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgodnie z ustalonym w stacji planem. Sprawdzone zostaną szczegółowo wszystkie karty uodpornienia, zgodnie z wykazem dzieci zaoptowanych u świadczeniodawców pod kątem liczby dzieci zaszczepionych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, niezaszczepionych z powodu przeciwwskazań medycznych i niezaszczepionych pomimo braku udokumentowanych przeciwwskazań.

- Zebrane informacje w trakcie bieżących kontroli kart uodpornienia pozwolą zweryfikować posiadane przez Państwową Inspekcję Sanitarną dane – dodaje Elżbieta Domaszewska. – A tym samym wyjaśnić stwierdzone rozbieżności i ewentualnie wprowadzić działania naprawcze. Celem kontroli jest ustalenie przyczyn, które decydują o tym, że rodzice nie chcą szczepić dzieci.

Warto przypomnieć, że zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych dla dzieci i młodzieży do 19. roku życia są one obowiązkowe. Chodzi o zapobieganie m.in. gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, odrze, śwince i różyczce; rotawirusom i ospie wietrznej w grupie ryzyka. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 maja - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama