Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 00:43
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Zniszczyli majowe drzewko

W tym roku w Dobrzeniu Małym reaktywowano tradycję Maifestu. Największą atrakcją tego wydarzenia było postawienie drzewka majowego, na którym znalazło się na m.in. godło będące kopią pierwszej pieczęci Dobrzenia Małego. Komuś się to najwyraźniej nie spodobało, bo postanowił kilka dni później brutalnie i po chuligańsku zaprotestować. Drzewko poległo, godło poszło w wióry…
Zniszczyli majowe drzewko
Autor: Leonard Karol Kokot

Maibaum miał być prezentem dla mieszkańców miejscowości. Organizatorem wydarzenia byli członkowie grupy Schlesien-Heute, którzy „spotykają” się na facebookowym profilu. Jej członkami są osoby, które utożsamiają się ze Śląskiem, jego kulturą, podejmują inicjatywy nakierowane na kultywowanie starych, lokalnych zwyczajów oraz gwary. 

W grupie jeszcze przed pandemią narodził się pomysł, aby zorganizować na terenie gminy Dobrzeń Wielki festyn, którego najważniejszym punktem miało być postawienie drzewka majowego. Teraz ten pomysł wcielono w życie: wydarzenie odbyło się pod koniec kwietnia i ściągnęło tłumy. 

Rozpoczęto od Marszu Pokoju ulicami miejscowości pod remizę. Tam postawione zostało efektowne drzewko majowe o wysokości 8 metrów. W niebo wypuszczono białe gołębie będące symbolem pokoju. Potem przyszedł czas na zabawę, występy artystyczne i wspólne biesiadowanie oraz tańce… 

Kilka dni później na profilu grupy pojawiła się przykra informacja o zniszczeniu majowego drzewka. Organizatorzy festynu nie kryją, że zaskoczyło ich, iż mogło ono komuś „przeszkadzać” i że do incydentu doszło w tak spokojnej miejscowości jak Dobrzeń Mały. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 19 maja - e-wydanie dostępne tutaj. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama