Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 23:40
Przeczytaj:
Reklama https://bigbagnagruz.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Upamiętnili autorkę „Hanyski”

W siódmą rocznicę śmierci Heleny Buchner - pochodzącej z Jełowej artystki, poetki i malarki, Rada Gminy Łubniany jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu bibliotece jej imienia.
Upamiętnili autorkę „Hanyski”

- To ważny moment dla naszej biblioteki. Książki Heleny Buchner, pomimo upływu lat, nadal nie tracą na popularności. Czytelnicy chętnie sięgają po „Hanyskę”, „Dzieci Hanyski” czy „Ciotkę Florę” – podkreśla dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury Tomasz Siniew.

Helena Buchner urodziła się 19 października 1950 roku, zmarła 25 kwietnia 2015 roku. Pochodziła z Jełowej, a w swoich wierszach, książkach i obrazach pokazywała piękne, ale też trudne losy mieszkańców gminy Łubniany. Pierwszą książką była „Hanyska”, wówczas wydana pod pseudonimem „Leonia”. Następnie, już pod imieniem i nazwiskiem, wydawała kolejne – „Dzieci Hanyski”, „Dziewczęta z Koziej Górki”, „Ciotkę Florę” i „Opowiastki znad Brynicy”.  

- Helena Buchner była osobą niezwykle otwartą, z darem słuchania ludzi, szukania tego co łączy, a nie dzieli. Poza Śląskiem wyjaśniała, jak bardzo intrygujący jest to region, z całą jego historią i dziedzictwem. Jesteśmy wdzięczni Radzie Gminy Łubniany za to, że jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu jej imienia Gminnej Bibliotece Publicznej w Łubnianach – dodaje Tomasz Siniew.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 28 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamapromienniki
Reklama
Reklama